•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Materiały budowlane

Źródła popularności betonu architektonicznego

Gdy analizujemy te elementy aranżacji wnętrz, które w ostatnich latach cieszą się szczególnie dużą popularnością, nie możemy nie wspomnieć o betonie architektonicznym. Rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem nie powinno jednak budzić zaskoczenia, dało się ono bowiem poznać jako propozycja o ogromnych możliwościach dekoracyjnych. Można go wykorzystywać do wykańczania ścian, okazuje się jednak, że nie jest to wcale jego jedyne zastosowanie.

Beton architektoniczny – co to jest?

Sam beton architektoniczny jest specjalną mieszanką, na którą składa się drobne kruszywo, nowoczesne polimery i plastyfikatory oraz cement wysokiej jakości. Różnica pomiędzy nim oraz tradycyjnym betonem dotyczy przede wszystkim zbrojeń, w tym konkretnym przypadku funkcję tę mają bowiem do spełnienia włókna szklane, dla których charakterystyczne jest to, że umożliwiają podniesienie wytrzymałości takiego rozwiązania. Beton architektoniczny może się charakteryzować idealnie gładką powierzchnią, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby jego struktury były w widoczny sposób porowate, co staje się możliwe, gdy w procesie produkcji zastosowanie znajdują odpowiednie matryce. Beton taki ma i ten atut, że nie wymaga tynkowania i malowania, choć oczywiście te ostatnie nie jest niemożliwe zwłaszcza, jeśli zależy nam na nieco mniej konwencjonalnej kolorystyce.

Nowoczesna aranżacją wnętrz

Jakie zalety?

Beton architektoniczny stał się wyjątkowo cennym materiałem wykończeniowym z przynajmniej kilku powodów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że jest on wyjątkowo odporny na działanie ognia, jest przy tym również rozwiązaniem, któremu straszny nie jest nawet silny mróz. Nic więc dziwnego, że beton architektoniczny możemy dziś spotkać nie tylko w ogrodach i na tarasach, ale nawet na elewacjach. Nie można nie docenić i tego, że rozwiązanie to charakteryzuje się stosunkowo niską ścieralnością. To sprawia, że często mówi się o nim jako alternatywie dla płytek, a nawet dla podłogi drewnianej.

Jak wykorzystać beton w mieszkaniu?

Beton architektoniczny świetnie komponuje się również z innymi materiałami naturalnymi, w tym z modnymi ostatnio metalem oraz szkłem. Pozwala to na wykorzystanie go w nowoczesnych wnętrzach industrialnych nawet, jeśli są one dość odważne. Co wcale nie mniej istotne, ten element wykończeniowy nie wymaga szczególnej opieki. Beton może być wykorzystywany na wiele sposobów, a projektanci zwracają uwagę na to, że nie ma takiego wnętrza, w którym nie znajdzie się dla niego miejsce. Najczęściej widujemy go na ścianach, choć można z powodzeniem wykorzystać go w obudowie wanny lub w blacie w kuchni. Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia.

Zobacz również