•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Zadania tynku

Wykorzystanie tynku

Tynk pod kątem funkcjonalnym oraz technicznym chroni warstwę termoizolacji i zbrojną przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz, zmiany temperatur. Oprócz wspominanej funkcji ochronnej to jednocześnie warstwa dekoracyjna.

W zależności od rodzaju spoiwa tynki tego typu mogą być w formie suchej mieszanki przeznaczonej do mieszania z wodą, albo w formie gotowej masy o konsystencji pasty. Pierwsze to tynki mineralne na bazie białego cementu, drugie to tynku na bazie dyspersji żywicznych, ewentualnie potasowego szła wodnego.

Rodzaje tynków na ocieplenia

Tynki mineralne w składzie mają wapno, mogą być barwione w ograniczonym zakresie, możliwe jest uzyskiwanie jasnego, pastelowego wybarwienia. Aby uzyskać intensywny kolor ścian tynki będzie można pomalować farbami elewacyjnymi. Tynki mineralne są dostępne w postaci suchej mieszanki pakowanej w worki papierowe, którą bezpośrednio przed nałożeniem miesza się z wodą. Zastosowanie związane będzie z wymogami technologicznymi i dlatego właśnie niektórzy uważają, że jest trudne, tynki mineralne mają wysoką paroprzepuszczalność, naturalną ochronę przed skażeniami biologicznymi a także wysoką trwałość. Do ograniczeń zaliczamy niską elastyczność i małą odporność na uszkodzenia.

Rodzaje tynków

Tynki dyspersyjne

Produkowane na bazie wodnej dyspersji żywic syntetycznych akrylowych oraz silikonowych, niekiedy jako mieszaniny tych spoiw. Produkowane jako gotowe do użycia sprzedawane w wiadrach o różnej wielkości. Tynki w największym stopniu nadające się do barwienia to akrylowe oraz silikonowe. Jest to tynk odporny na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych. Wada to możliwość ściągania zanieczyszczeń, szybkie brudzenie powierzchni podatność na rozwój skażeń biologicznych na powierzchni. Specyficznym rodzajem tynków są silikatowe, które jako gotowe do użycia mają jednak inne właściwości niż te pozostałe.

Jak wybrać tynk na ocieplenie?

Podstawowe kryterium techniczne wyboru tynku to rodzaj stosowanego materiału w izolacji cieplnej. Jeśli chodzi o układu ociepleniowe z płytami styropianowymi albo XPS z powodzeniem można stosować tynki mineralne oraz dyspersyjne. Ważne jednak będzie stosowanie tynków z całym ociepleniowym systemem, który będzie pochodził od jednego producenta, tworząc kompletny system ociepleń. W przypadku układów z wełną nie stosuje się tynków akrylowych, które mają niższą paroprzepuszczalność i wysoką zawartość składników organicznych, będą one palne, dlatego nie we wszystkich miejscach będzie można się decydować na ich stosowanie.

Zobacz również