•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Materiały budowlane

Z jakich materiałów wykonywana jest kostka brukowa?

Gdy mamy oo czynienia ze ścieżkami, najczęściej w ich przypadku mamy do czynienia z nawierzchniami twardymi. Tu zresztą nie mamy wielu powodów do narzekania, tak bowiem oferta ich kształtów, jak i kolorów i materiałów, charakteryzuje się dużym zróżnicowanie.

O interesujących efektach wizualnych można mówić przede wszystkim wówczas, gdy łączy się różne materiały, choć dziś modne jest też stosowanie niebanalnych połączeń kolorów oraz faktur. Kostka brukowa jest materiałem, który cieszy się obecnie wyjątkowo dużą popularnością. Można produkować nie tylko elementy jedno-, jak i dwuwarstwowe, problemem nie jest przy tym również dopasowanie grubości kostki do potrzeb i oczekiwań kolejnych odbiorców. Wierzchnia warstwa kostki również może być dość zróżnicowana. Najczęściej jest gładka, potrafi być jednak również piaskowana oraz śrutowana, co sprawia, że jej wygląd przypomina nieco starą nawierzchnię. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku płyt betonowych, a więc chodnikowych, tarasowych i tak zwanych stemplowanych.

Brukarstwo

Obecnie produkuje się płyty, które można barwić na wiele kolorów, możliwe jest przy tym nie tylko barwienie powierzchniowe, ale i tak zwane barwienie w masie, a więc już w trakcie produkcji. Niestety, ich wadą jest ograniczona trwałość przyczyniająca się do tego, że można je stosować przede wszystkim w ciągach pieszych. Nawierzchnie monolityczne najczęściej wykonuje się już na miejscu budowy. Wierzchnia ich warstwa bez problemu może być bez problemu uzupełniona o gres. Warto wspomnieć również o coraz szerszym zastosowaniu drewna, w tym zwłaszcza tych nawierzchni, które powstają z wykorzystaniem podkładów kolejowych lub ociosanych bali. Bywa i tak, że wykorzystuje się w tym celu kostkę brukową oraz gotowe kołki. Tu najczęściej pojawiają się kołki akacjowe i sosnowe impregnowane dodatkowo po to, aby wyeliminować zagrożenie grzybami.

Klinkier

Klinkier również jest przykładem materiału, który obecnie cieszy się dużą popularnością. Cegły klinkierowe zwykle są układane na tak zwany płask, choć stosowany jest również rąb, co ma duże znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z nawierzchniami, które są narażone na spore obciążenia. Klinkier nie bez przyczyny ma zresztą tak wielu zwolenników, znany jest bowiem z tego, że jest szczególnie odporny nie tylko na środki chemiczne, ale i na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie jest przesadnie nasiąkliwy i bardzo długo można podziwiać jego naturalny kolor. Nie wolno zapominać i o tym, że w sprzedaży dostępna jest kostka brukowa kamienna wykonana choćby z granitu i marmuru.

Zobacz również