•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Z czego budować ciepłe ściany?

Koszt ocieplenia domu

Współczesne budownictwo przywiązuje dużą wagę do izolacyjności cieplnej budynków. Rosnące ceny paliw zachęciły do stosowania rozwiązań, które pozwolą ten problem pokonać. Dlatego właśnie wprowadzono takie rozwiązania, które miały sprawić, że będzie można ograniczać ilość pieniędzy wydawanych na ogrzewanie pomieszczeń.

Opracowane zostały konkretne wskazania odnoszące się do tego jaka będzie zalecana izolacyjność cieplna ścian. Całość oceniana jest przede wszystkim poprzez wskaźnik przenikania ciepłą U. Im mniejszą wartość będzie miał ten wskaźnik tym lepiej, tym lepsza będzie ochrona domu przed uciekaniem ciepła i tym samym ograniczy się wydatki.

Ściany jednowarstwowe

Jeśli chodzi o ściany jednowarstwowe izolacyjność termiczna budulca to sprawa kluczowa, ponieważ ściana będzie jednocześnie izolacją termiczną. Jeśli przegrody są z jednej warstwy muru mogą mieć przenikalność pozwalającą na ochronę przed uciekaniem ciepła, ale jednocześnie zupełnie nie sprawdzą się od strony wytrzymałości. Do takich ścian powinno się jednak budować takie ściany, które mają rzeczywiście jak najlepszy możliwy wskaźnik.

Wykończenie ściany

Ściany dwuwarstwowe

Przy wykonywaniu ścian z dwóch warstw wybór materiałów będzie zdecydowanie szerszy. Tutaj mamy bowiem zdecydowanie więcej takich rozwiązań, które gwarantują, że chroniona warstwa ma odpowiedni poziom zabezpieczenia. Jeśli chodzi o ściany wznosić je można z ceramiki, betonu czy silikatów. Dobierając izolację trzeba mieć ciepłe ściany a także sprawdzić wytrzymałość. Termoizolacyjność ścian bardziej będzie zależeć od ocieplenia muru a nie tego z jakich materiałów ten mur powstawał.

Ściany trójwarstwowe

Jeśli chodzi o ściany trójwarstwowe to po prostu dwie warstwy, które są dodatkowo również rozszerzone o mur osłonowy, który będzie skutecznie przykrywał warstwę ocieplenia. Mur osłonowy może być wykończony zewnętrzną okładziną, albo po prostu stosuje się tam elewację samą w sobie. Każda z warstw ściany trójwarstwowej będzie odpowiadać za inne cechy użytkowe. Mur konstrukcyjny będzie odpowiadał za wytrzymałość ściany, ocieplenie gwarantuje odpowiednią izolację termiczną, a mur osłonowy będzie nas chronił przed czynnikami atmosferycznymi.

Dzięki takiej formie konstrukcji część nośną będzie można budować z dowolnego materiału mineralnego używanego także do budowy murów. Zazwyczaj jednak wybiera się materiały doskonałej jakości, silikaty, cegły, pustaki ceramiczne. Innym powodem budowy ściany trójwarstwowej może być konieczność zapewnienia sobie odpowiedniej izolacji akustycznej.

Zobacz również