•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Wytrzymałość styropianu – czy po izolacji można chodzić?

Jeśli widzimy styropian, zazwyczaj jest on właśnie układany na ścianach budynku. Czasami jednak można go znaleźć także w innym miejscu, konkretnie na podłogach, stropach i na tarasie. Zastosowanie styropianu w takich miejscach jest możliwe i jak najbardziej wskazane.

Związane jest to przede wszystkim z tym, że styropian to znakomity materiał izolacyjny i jego właściwości nie zależą od sposobu, w jaki został położony. Co więcej, jego właściwości pozwalają mu się sprawdzać na podłogach i w podobnych miejscach, ponieważ jest twardy i odporny na wilgoć, a do tego jest lekki, więc nie obciąża konstrukcji. Jest to oczywiście tylko jedna z kilku opcji, ale na pewno opcja bardzo korzystna cenowo.

Styropian może być wykorzystywany w przegrodach poziomych, czyli w podłogach na gruncie, na stropach, płytach tarasowych, a także na stropodachach. Szczególne kontrowersje zazwyczaj budzą te przegrody poziome, po których chodzą ludzie, ponieważ styropian nie wygląda na tak odporny, jak naprawdę jest.

Styropian na powierzchniach poziomych

Styropian to płyty, które różnią się współczynnikiem przenikania ciepła, odpornością na ściskanie i rozciąganie i wykończeniem boków. Typowa płyta styropianowa jest biała lub szara, czasami wręcz czarna. Związane jest to domieszką grafitu. Styropian można też zabarwiać na dowolny kolor. Czasami kolory są też znakiem rozpoznawczym producenta.

Jak ocieplić strop

Izolowanie stropów

Ocieplenie stropu jest łatwe. Wystarczają do tego płyty styropianowe z domieszką grafitu. Taka płyta ma wymiary 100x50 cm, a jej grubość może być w zasadzie dowolna. Taki styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła λ jest w przedziale 0,031-0,045 W/mK.

W ten sposób odseparujemy pomieszczenie nieogrzewane, a jeśli zależy nam po prostu na rozdzieleniu dwóch kondygnacji, tak by wytłumić ich hałasy, należy zastosować styropian elastyczny o bardzo małej gęstości, najlepiej nie większej niż 7-12 kg/m³. Taki styropian nie jest specjalnie dobrym izolatorem, ale za to jest w stanie wytłumić hałas nawet na poziomie około 30dB, co jest naprawdę sporym osiągnięciem. Tego typu płyty z elastycznego styropianu o wielkich, luźno rozłożonych granulkach są dostępne w postaci identycznych płyt, ale będziemy musieli wybrać jedna z oferowanych przez producenta grubości. Warto zauważyć, że grubość płyt będzie podawana bez obciążenia i z obciążeniem, ponieważ styropianie tego typu wszystkie swoje najważniejsze właściwości będzie osiągał dopiero w momencie, kiedy pojawi się na nim obciążenie, ale nie większe niż 4 kN/m².

Zobacz również