•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Termoizolacja

Wybieramy materiały na ściany zewnętrzne

Technologia budowy ściany zewnętrznej

Wybór materiału ściennego będzie wpływał nie tylko na koszt budowy ścian zewnętrznych, ale także na wszystkie ich właściwości. Przed podjęciem decyzji z czego będą one murowane warto więc znać podstawowe informacje na temat materiałów jakie obecnie się pojawiają.

Beton komórkowy – bloczki

Ściany zewnętrzne muszą być głównie ciepłe, a więc mają stanowić izolację termiczną. W tej funkcji dobrze sprawdzać się będą bloczki z betonu komórkowego. Można budować z nich ściany jedno, dwu i trójwarstwowe. Decydując się na wznoszenie ścian w jednej warstwie wybiera się materiały z dużą grubością a także mniejszą gęstością. Beton komórkowy to głównie piasek albo też popioły lotne. Materiał ten charakteryzuje się porowatą budową, zamknięte pęcherzyki powietrza sprawiają, że bloczki dobrze izolują dom przed stratami ciepła. To materiał paroprzepuszczalny oraz prosty w obróbce. Beton komórkowy nie będzie jednak najlepszym izolatorem akustycznym. Do budowy domów gdzie jest duży hałas raczej się nie nadaje.

Pustaki ceramiczne

Materiał, który sprawdzi się przy budowie ścian, gdzie wymagana jest wysoka izolacyjność termiczna oraz takich ścian, które mają izolować dźwięki, które dostają się z zewnątrz budynku. Pustaki ceramiczne powstają z materiałów naturalnych, wypalane są z gliny z dodatkiem mączki drzewnej albo też trocin, które po spaleniu zostawiać będą mikroskopijne pustki powietrzne. To właśnie one będą stanowić dobry izolator termiczny, także drążenia w pustakach sprawiają, że izolacyjność jest znaczenie lepsza. Materiał taki łatwo się kruszy, do jego cięcia trzeba mieć stosowne narzędzie.

Z czego budować ściany zewnętrzne

Silikaty

To materiał powstający z piasku, wody, wapna. Do budowy ścian zewnętrznych stosuje się pełne bloczki, które mają dość dużą masę, skutecznie izolują wnętrze domu przed hałasem. Znajdują się także nieco lżejsze bloczki, które mają wydrążone kanały, którymi można między innymi przeprowadzać instalacje. Ściany z silikatów poza dobrą izolacyjnością mają jeszcze jedna cechę a mianowicie będą one akumulować ciepło i oddają je do otoczenia, odporne na działanie grzybów oraz pleśni. Ważną zaletą jest zdolność do regulowania wilgotności powietrza.

Cegły silikatowe oraz ceramiczne

Stosuje się je do wykonywania elewacyjnej warstwy ścian trójwarstwowych. Dzięki nim nie trzeba będzie wykonywać na elewacji tynkowania, a dom będzie sprawiał wrażenie takiego, który jest mocno osadzony. Najefektowniejsze elewacje powstają z cegieł klinkierowych a także licowych. Dostępne są w szerokiej ofercie kolorystycznej i w różnych fakturach.

Zobacz również