•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Wokół domu i w ogrodzie - przeznaczenie kostki brukowej

Kostka brukowa cieszy się ogromnym powodzeniem, a jej rosnąca popularność nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Mamy do czynienia z rozwiązaniem, które jest nie tylko praktyczne i wytrzymałe, ale i niedrogie, a do tego posiada niemożliwe do zakwestionowania walory estetyczne.

Wybór kostki brukowej

Wybór kostki brukowej może odbywać się w oparciu o dość zróżnicowane kryteria, na pierwszy plan wysuwa się jednak przeznaczenie nawierzchni, na której chcemy ją kłaść. Tu kluczowe znaczenie ma grubość kostki, ona bowiem informuje nas o tym, w jakim stopniu kostka jest wytrzymała. Pociąga to za sobą określone implikacje, musimy więc liczyć się z tym, że inna kostka przyda się nam na ścieżce ogrodowej, a inna wtedy, gdy będziemy chcieli wykonać podjazd do garażu.

Układanie kostki brukowej

Jeśli myślimy o ścieżce w ogrodzie lub o chodniku, który będzie prowadził z furtki w kierunku drzwi, możemy zaufać kostce o grubości wynoszącej 4 centymetry. Jeśli jednak chcemy przygotować ciekawy aranżacyjnie wjazd do garażu, grubość wynosząca 6 centymetrów stanowi absolutne minimum. Jeśli chcemy przygotować nawierzchnię do tego, aby ułożyć kostkę brukową, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o grunt, na jaki trafi. Co do zasady, im mniej stabilne jest podłoże, tym grubsza musi być podbudowa.

Wytrzymałe kostki brukowe

Jeśli więc mamy do czynienia z niewielkim przewidywalnym obciążeniem, podbudowa nie musi przekraczać 20 centymetrów. Opcjonalnie może ją stanowić dość cienka warstwa piasku, na pewno jednak należy zadbać o warstwę znacznie grubszego żwiru. Obie powinny zostać dobrze ubite i wyprofilowane we właściwy sposób. Nie wolno też zapominać o odpowiednim spadku. Przyjmuje się, że powinien on mieć przynajmniej trzy procent tak, aby woda deszczowa mogła swobodnie spływać.

Aranżacje z kostki brukowej

Oczywiście, osoby zainteresowane kostką brukową mogą mieć pewność, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykonywać ciekawe aranżacje z jej udziałem. Tu warto wspomnieć zarówno o bogatym wzornictwie, jak i o szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu możliwe staje się wcielanie w życie nawet bardzo nietypowych pomysłów aranżacyjnych. Dziś ciekawą propozycją są w związku z tym choćby mozaiki z kostki brukowej sprawdzające się zwłaszcza wówczas, gdy układa się je przed wejściem do danego budynku. Co ciekawe, zainteresowanie się oryginalnymi aranżacjami może mieć też znaczenie funkcjonalne, pozwala bowiem na zorganizowanie w ciekawy sposób przestrzeni, z jaką mamy do czynienia przed domem lub na wzmocnienie podziału na strefy, który taką przestrzeń organizuje. Kostka brukowa sprawdza się znakomicie między innymi w zestawieniu z cegłą oraz z drewnem.

Zobacz również