•   Poniedziałek, 26 października 2020
Narzędzia majsterkowicza

WKRĘTAKI

Wkrętaki to podstawowe wyposażenie każdej skrzynki z narzędziami. Ze względu na bardzo dużą popularność połączeń na wkręty oraz śruby. Nie mogą się bez nich obejść ani profesjonaliści ani domorośli specjaliści zajmujący się majsterkowaniem.

Proponowane nam wkrętaki obecnie są mocno zróżnicowane, wiele zależy od tego jakie będziemy mieli końcówki, to one decydują o tym jaki typ nacięcia będą one obsługiwać. Aby bez problemy wkręcić lub wykręcić wkręt musimy jednak użyć nie tylko odpowiedniej końcówki, ale również odpowiedni rozmiar. Zbyt duża końcówka nie będzie wchodzić w nacięcie, zbyt cienka będzie się ślizgać.

Dobre wkrętaki będą miały specjalnie przygotowane i co najważniejsze wygodne rękojeści, które będą bardzo dobrze leżeć w dłoni. Nie ma sensu używać takiego sprzętu, który jest niskiej jakości, ponieważ jego końcówki będą się szybko niszczyć. Każdy wkrętak składać się będzie z dwóch podstawowych elementów – końcówka wkrętakowa z grotem i oprócz tego również drewniana albo wykonana z tworzywa sztucznego rękojeść. Uchwyty drewniane obecnie są coraz mniej popularne. Materiał o wyjątkowej twardości z jakiego będzie się jak wiadomo wykonywać rękojeść sprawi, że będzie on bardzo trwały i charakteryzować się będzie dobrą jakością.

Wkrętarka akumulatorowa

Jeśli chodzi o wykonanie takiego elementu jak grot używa się do tego stali wysokiej jakości chromowo-molibdenowej albo też chromowo-wandowej. Grot powinien być idealnie prosty. Jeśli będziemy to sprawdzać należy położyć wkrętak na stole. Końcówka musi być cały czas na takiej samej odległości od blatu.

Należy także sprawdzić jak będzie wyglądać powłoka chromowa na grocie. Musi ona być idealnie równomierna, nie może być punktów smug, pęcherzy i to niezależnie od tego czy będzie połyskująca czy też matowa

Wkrętaki – najważniejsze rodzaje

Na rynku pojawia się wiele różnorakich propozycji. Wkrętaki standardowe mają płaskie końcówki albo krzyżakowe, charakteryzują się prostym wykonaniem, jeśli chodzi o te krzyżowe groty mogą one mieć różne modele końcówek. Jeśli chodzi o istotne kwestie można będzie również zwrócić uwagę na wkrętaki dla elektryków, które służą do wykonywania pracy na instalacjach elektrycznych. Oprócz możliwości wkręcania dają one również możliwość do badania czy w danym miejscu jest napięcie. W niektórych miejscach pojawia się również konieczność wykorzystywania takich rozwiązań, w których konieczny jest sprzęt niezwykle precyzyjny, ponieważ śrubki mają szczególnie mały rozmiar. Wtedy właśnie sprawdzać się będą wkrętaki precyzyjne.

Zobacz również