•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Wkłady kominkowe i ich charakterystyka

Wkład kominkowy

Jeśli szukamy sposobu na ogrzanie domu i zależy nam na tym, aby był to sposób ekologiczny, wkłady kominkowe powinny jak najszybciej znaleźć się w centrum naszego zainteresowania. Generują one znacznie mniej zanieczyszczeń niż ma to miejsce w przypadku węgla i gazu, a do tego spełniają nie tylko potrzeby grzewcze, ale i estetyczne.

Kominek to szczególne miejsce, jednym z jego zadań jest bowiem zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa. To dlatego tak często mamy z nim do czynienia w salonie i możemy postrzegać go jako centralny punkt naszego domu. Jeśli więc zastanawiamy się nad wyborem wkładu kominkowego, decyzja taka powinna być maksymalnie przemyślana i przeanalizowana na wiele sposobów.

Korpus żeliwny czy ze stali?

Producenci mają świadomość tego, że jako ich klienci zgłaszamy zapotrzebowanie na różnorodne rozwiązania, nic więc dziwnego, że są nam w stanie zaproponować nie jeden, ale aż dwa rodzaje korpusów kominkowych. Każdy ma nie tylko swoje zalety, ale i pewne niedociągnięcia, nietrudno więc domyślić się, że wybór powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom kupującego. Gdy mamy do czynienia z kominkiem, którego korpus jest wykonany z żeliwa, musimy liczyć się z tym, że będzie się on dłużej nagrzewał. W zamian jednak otrzymujemy rozwiązanie, które dłużej oddaje ciepło, a do tego jest nie tylko trwalsze, ale i w większym stopniu odporne na działanie korozji. Kominki o takim korpusie najczęściej charakteryzują się dość ciężką obudową w stylu rustykalnym.

Rodzaje kominków

Wkłady stalowe są zdecydowanie nowocześniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę ich kształt. Są też lżejsze niż wkłady żeliwne. Bardzo często pozwalają nam na dokładne obserwowanie ognia, ramki wokół drzwiczek nie ograniczają nam bowiem widoczności. Ważnym elementem jest w ich przypadku duża szyba kominowa, warto też wspomnieć o wysokiej fasadzie i tak zwanym nadstanie. Dzięki temu polana mogą być stawiane pionowo, a do tego można dołożyć ich więcej. Kominki tego typu nagrzewają się dość szybko, należy jednak liczyć się z tym, że szybko też oddają ciepło.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze wkładu kominkowego?

Podczas ich zakupu warto też mieć świadomość tego, jak duże znaczenie ma jakość stali, z której zostały zbudowane. Jeśli jest ona wysoka, możemy liczyć na rozwiązania odporne na zmiany temperatury, nie ma też obaw o to, że gorące spaliny doprowadzą do ich korozji. Oczywiście, istnieje także szereg dodatkowych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu kominka. Jednym z nich jest jego moc nominalna, a więc ta, jaką statystycznie możemy osiągnąć w ciągu jednej godziny, choć nie bez znaczenia jest również sprawność grzewcza, a nawet temperatura spalin.

Zobacz również