•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Narzędzia majsterkowicza

WIERTŁA DO MURU I PŁYTEK

W czasie urządzania mieszkania bardzo często pojawia się konieczność wiercenia otworów w ścianie. Jest to proste, gdy mamy wiercić w cegle, ale jeśli w bloku są płyty betonowe może się pojawić spory problem. Dlatego ważne będzie używanie odpowiedniego wiertła. Nie ma jednej uniwersalnej metody, jeśli chodzi o wiercenie.

W takich miejscach, gdzie mamy bardzo twardy materiał tak jak beton najszybciej będzie można wykonać otwór, jeśli będzie się stosować młotowiertarkę z udarem elektropneumatycznym. W ścianie z cegły pełnej można wywiercić dziurę zwykłą wiertarką z mechanicznym udarem. Takiego narzędzia z wyłączoną funkcją udaru można używać także do wiercenia w delikatnych, porowatych materiałach jak beton komórkowych. Bez udaru będziemy wiercić we wszelkich materiałach, które są kruche jak między innymi glazura oraz szkło.

Wybór urządzenia to pierwsza kwestia, potem będzie trzeba również szukać odpowiedniego wiertła. Wiertła uniwersalne, które znajdować się będą w kupowanym zestawie raczej będą się dobrze sprawdzać w murze z cegieł. Kłopotliwe jednak będzie wiercenie w materiałach, które będą o twardości betonu. Dlatego wtedy powinno się sięgać po wiertło udarowe do betonu. Jeśli chodzi o wielką płytę a więc mieszankę betonu ze żwirem to właśnie taki materiał, w którym szczególnie trudno będzie się wiercić. Podobnie w żelbetonie, gdzie dodatkowo pojawiać się będzie także zbrojenie. Jeśli trafimy na metal będzie trzeba zmienić na wiertło wielozadaniowe.

Jakie są najważniejsze wiertła

Uniwersalne do wiercenia obrotowego

Podstawowe cechy to cylindryczny chwyt, spiralny trzon i dobrze ukształtowane diamentowe ostrze z węglika spiekanego. Ostrze wykonane pod większym kątem natarcia oraz do tego dwukrotnie łamany kąt ostrza. Wiertła uniwersalne będą służyć do wiercenia bez udaru.

Dobór odpowiednich wierteł

Wiertła wielozadaniowe do wiercenia obrotowego i udarowego

Przylutowane ostrzeż węglika spiekanego, pojedyncza spirala do odprowadzenia urobku i chwyt cylindryczny. Produkowane z hartowanej stali przeznaczone do różnych materiałów.

Wiertła do betonu

Cylindryczny chwyt, spirala z jednym rowkiem i głowica z masywnym kształtem przypominającym głowicę wiertła. Wlutowana, twarda płytka z węglika jest szeroka i głęboko osadzona. Wiertła mogą mieć zredukowany chwyt, jeśli będą miały większą szerokość.

Wiertła do przebijania murów

To tak naprawdę wiertła do betonu, ale o wydłużonej wersji. Wiertła o średnicy powyżej 12mm mają dodatkowo frezowany chwyt, cylindryczny albo sześciokątny. Chwyt sześciokątny pozwala na zastosowanie przedłużeń wiertniczych.

Wiertła do wiercenia młotem udarowym

Ostrza z węglików spiekanych przy zachowaniu specjalnej geometrii. Płytka jest grubsza niż w przypadku wierteł wielozadaniowych. Ostrze centrujące i do tego dwie boczne krawędzie tnące. Wiertła posiadają wzmocniony rdzeń inaczej ukształtowaną spiralę, zmniejszają również opory tarcia. Wiertła do wiercenia młotem udarowym służą do wiercenia w szczególnie twardych materiałach.

Zobacz również