•   Niedziela, 25 października 2020
Narzędzia majsterkowicza

WIERTŁA DO DREWNA

Praktycznie każdy projekt stolarski będzie wymagał nawiercenia otworów. Wiertła do drewna będą się istotnie między sobą różnić. Dlatego każdego wiertła trzeba dopasować do średnicy, głębokości i przeznaczenia wierconego otworu. W drewnie oraz materiałach drewnopochodnych wiercimy otwory, by tam osadzać kołki przy łączeniach narożnikowych.

Rodzaje wierteł

Wiertła spiralne z kolcem centrującym

Przeznaczone są do wiercenia precyzyjnego w drewnie otworów o niewielkich i średnich średnicach. W marketach budowlanych z reguły oferowane są nam wiertła spiralne o niewielkiej średnicy do 16 mm. Fachowcy jednak zalecają, by nie stosować wierteł o średnicy większej niż 12 mm. Nieco większe otwory będzie można wiercić także z użyciem wierteł profesjonalnych, które mają zmienione ostrze. Wiertła takie zamiast kolca mają gwintowane ostrze określone jako pilot spiralny.

Wiertła spiralne z kolcem centrującym nadają się do wiercenia we wszystkich gatunkach drewna. problemy pojawić się mogą jedynie w czasie wiercenia w szczególnie twardych gatunkach drewna egzotycznego. W takiej sytuacji fachowcy polecają użycie wiertła do metalu.

Płaskie wiertła frezowe (piórkowe)

Przeznaczone są one do wiercenia otworów w dużej średnicy, która ma do 45 mm. Ich część robocza będzie się składać z trójkątnego kolca centrującego a także dwóch ostrzy bocznych. Wiertłami piórkowymi nie można jednak wiercić zbyt precyzyjnie. Gdy zależy nam na wyjątkowej precyzji będzie można sięgnąć po nieco droższe płaskie wiertło frezowe. Dzięki użyciu ostrza gwintowanego będzie można liczyć na lepsze prowadzenie, płaskie wiertła frezowe nie mają spiralnych rowków, służących do odprowadzenia zwiercin. Większość płaskich wierteł frezowych ma oszlifowany chwyt o przekroju sześciokątnym lub wtykowy uchwyt ćwierć cala z końcówką do wkrętarki.

Wiertła do drewna

Wiertła kręte z gwintowanym ostrzem (świdry spiralne do drewna)

Służą do wiercenia otworów, które mają znaczącą średnicę oraz głębokość o grubych belkach. Mają rozbudowaną skrętkę, dzięki czemu wióry odprowadza się sprawniej z przygotowywanego otworu.

Wiertła cylindryczne

To specyficzne wiertła do drewna, są przeznaczone do wiercenia płytkich otworów nieprzelotowych z płaskim dnem. Robocza część sednika będzie cylindryczna i działać będzie na zasadzie frezu czołowego, usuwającego materiał przy użyciu dwóch noży.

Środkowce dwuostrzowe

Są one podobne do wierteł cylindrycznych i mają identyczne przeznaczenie, będą służyć między innymi do wykonywania płytkich nieprzelotowych otworów o delikatnej głębokości.

Otwornice stalowe i bimetaliczne

Służące do wiercenia takich otworów, które będą miały dużą średnicę około 210 mm w drewnie i materiałach drewnopodobnych a także w tworzywach sztucznych. Najczęściej wyglądają jak metalowa puszka bez górnej części.

Zobacz również