•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Narzędzia majsterkowicza

WIERTARKO WKRĘTARKI AKUMULATOROWE 14,4 V

Przed kupnem wiertarko –wkrętarki akumulatorowej, by dokonać dobrego wyboru należy sprawdzić czy odpowiadają nam parametry techniczne tego urządzenia, na które chcemy się decydować.

Choć rzadko wierci się otwory czy wykonuje serie gwintowych połączeń bez dostępu do sieci elektrycznej to jednak taki sprzęt akumulatorowy daje nam wyjątkowy komfort pracy i dlatego sprawdzi się doskonale. Wiertarki z akumulatorem 14,4 V najczęściej są lekkie i poręczne, dlatego będą ciekawym wyborem.

Minusem tych urządzeń może być natomiast to, że mają one silniki o stosunkowo niewielkiej mocy, co mimo stosowania przekładni nie daje nam okazji uzyskiwać odpowiednich momentów obrotowych, które są konieczne, by obsłużyć duże śruby, wkręty czy nakrętki. Wiercenie z użyciem maksymalnych średnic może stać się niemożliwe.

Kryteria wyboru

Jak wiadomo znamionowe napięcia będą decydować o mocy silnika. Wpływa to bezpośrednio na maksymalny moment obrotowy i zależy od stopnia przełożenia przekładni, która będzie łączyć wał wirnika z wrzecionem narzędzia. Dlatego w profesjonalnych wkrętarkach obecnie stosuje się nawet 32 wolt akumulatory. Z powodu ograniczonej mocy silników walory użytkowe będą możliwe w momencie, gdy zastosuje się dwustopniowe przekładnie. Przy wyższym przełożeniu prędkość obrotowa będzie wynosić przynajmniej 1500 obrotów na minutę i to daje już zadowalające efekty.

Jakość elektronarzędzi

Przy niższym przełożeniu modele tej klasy uzyskują momenty obrotowe mniej więcej 40 Nm, by wkręcić śruby o średnicy 3 mm. Liczba zastosowany regulacji także będzie miała spore znaczenie. Im będzie większa tym narzędziem będzie się pracować wygodniej oraz precyzyjniej. Podczas wyboru modelu akumulatorowej wiertarko – wkrętarki nie należy sugerować się liczą dostarczanych w zestawach końcówek roboczych.

Zasady użytkowania

Oznaczenie stopni regulacji momentu obrotowego mają jedynie charakter orientacyjny i nie będzie się ich dało przełożyć na jednostki fizyczne. Dlatego ustawienia regulacyjnego pokrętła będzie trzeba sobie dobrać doświadczalnie, tak by nam pasowały.

Jeśli przykładowo wcześniej będą już nawiercone otwory to opór obracania będzie minimalny, będzie się on jednak zwiększał w momencie, gdy dojdzie do zetknięcia dolnej płaszczyzny łba z powierzchnią materiału. Potem dzięki bezwładności wszystkich wirujących części w trakcie obracania śruby następuje rozciągnięcie jej rdzenia, które jest konieczne do uzyskania stabilnego połączenia. W praktyce więc wkrętarką wkręca się śruby wstępnie a dokręca kluczem dynamometrycznym.

Zobacz również