•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Narzędzia majsterkowicza

Wiertarka - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wiertarka to jedno z takich narzędzi, które znajdziemy praktycznie w każdym domu. Nawet jeśli będzie stosowana tylko okazjonalnie jej pomoc zawsze będzie wtedy przydatna. Czy jednak zawsze taka sama wiertarka nam wystarczy? Może czasami lepiej sprawdzać się będzie wiertarko – wkrętarka. Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze?

Rodzaje wiertarek

Wiertarki można będzie podzielić na urządzenia amatorskie, które są przewidziane do używania maksymalnie kilkadziesiąt razy w ciągu roku oraz profesjonalne, które pozwalają na ciągłą pracę pod dużym obciążeniem. Te urządzenia różnią się często kolorystyką i dzięki temu łatwo można rozpoznać do kogo dany sprzęt jest kierowany.

Wiertarka to jedno z tych narzędzi, które można znaleźć w każdym domu. Nawet jeśli wykorzystuje się ją okazjonalnie, nie raz przydaje się jej pomoc. Czy jednak zawsze wystarczy sama wiertarka? A może lepsza okaże się wiertarko-wkrętarka? I na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

W tych obu grupach dodatkowo pojawiają się również typy wiertarek:

Ręczne

Należą do nich proste urządzenia, które wymagać będą siły ludzkich mięśni, to ogranicza ich wykorzystywanie. Wiertarki ręczne używa się przede wszystkim do tworzenia w drewnie otworów w różnej średnicy

Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe umożliwiają prowadzenie pracy w twardych materiałach takich jak beton. Trzeba pamiętać, że tutaj sprzęt amatorski ma mniejszą moc.

Bez udaru

Pozwalają na pracę z miękkimi materiałami takimi jak drewno. Duża część wiertarek to modele uniwersalne, które pozwalają na wybieranie trybu pracy

Mieszarki

Każda wiertarka może nam służyć jako mieszarka, ale producenci przygotowują także specjalne urządzenia z takim właśnie przeznaczeniem

Profesjonalna wiertarka

Kątowa

Wykorzystywana przez profesjonalistów do wiercenia otworów w betonie czy też metalu w miejscach, gdzie dostęp będzie utrudniony

Do szkła

Specjalne urządzenie, które wykorzystuje rozwiązania z wiertłami diamentowymi i dzięki temu będzie można precyzyjnie wykonywać otwory w szkle.

Wielowrzecionowa

To najczęściej rozwiązanie do metalu, które pozwala jednocześnie wykonywać wiele otworów. Sprawdza się między innymi w takich miejscach jak profesjonalne warsztaty oraz zakłady przemysłowe.

Magnetyczna

To urządzenie przenośne, które posiada stopę z elektromagnesem, która będzie gwarantować komfort pracy ze stalą i metalem.

Zróżnicowanie wiertarek na rynku jest rzeczywiście spore i każdy kto zainteresuje się tym rynkiem na pewno znajdzie dla siebie coś ciekawego. Można między innymi zdecydować się na wiertarki, młotowiertarki bądź też połączenie wiertarki z wkrętarką.

Zobacz również