•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Materiały budowlane

Wełna skalna - pytania i odpowiedzi

Wełna skalna

Czy skalna wełna mineralna nadaje się do termomodernizacji budynków?

jest to świetny materiał izolacyjny. Poprawia wartości cieplne, ale jest także niepalna, dlatego uzyskuje się również lepszą ochronę przeciwpożarową. Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym wełny z docieplonych nią ścian łatwiej będzie się odprowadzało wilgoć i mniejsze ryzyko będzie pleśni i grzybów.

Czy ocieplając poddasze skalną wełną mineralną, trzeba ją sznurkować?

Skalna wełna mineralna to co do zasady materiał sprężysty i jednocześnie solidny, który ma dużą gęstość. Dwucentymetrowy naddatek przycinanej wełny sprawi, że może się zakleszczyć i nie będzie trzeba sznurkować.

Jakie funkcje pełni wełna mineralna?

Skalna wełna mineralna to materiał, który dodatkowo będzie poprawiał komfort akustyczny pomieszczeń. Dobrze pochłania dźwięki i dlatego inaczej niż materiały izolacyjne sztywne nadaje się on wyciszania ścian działowych i stropów między kondygnacjami. Wełna pozwala wyciszyć pomieszczenie od dźwięków z zewnątrz i wewnątrz domu.

Wełna mineralnaCzy izolacja wpływa na bezpieczeństwo pożarowe?

Ma bardzo duże znaczenie i to znaczenie rośnie im więcej będzie izolacji. Skalna wełna ma świetną reakcję na ogień w stopniu A1, co sprawia, że jest ona niepalna. Tym samym w odróżnieniu od większości izolacji, które będą palne wełna w żadne sposób ryzyka pożarowego nie będzie zwiększać, a częściej będzie je po prostu ograniczać.

 

Jak długo zachowuje ona swoje właściwości?

Mineralny materiał jest trwały i ma zaburzoną strukturę, dzięki czemu wełna zachowuje swój skład i wymiary przez cały okres jej użytkowania. Produkty nie będą się kurczyć, nie tracą właściwości izolacyjnych, ponieważ izolatorem będzie powietrze a nie ulatniający się gaz jak to ma miejsce w przypadku piankowych izolacji.

Czy ocieplenie jest drogie?

Za ocieplenie wełną będzie trzeba zapłacić więcej niż za takie przygotowane z zastosowaniem styropianu. Ale korzyści równoważyć będą różnicę w cenie. Wbrew pojawiającym się opiniom ocieplenie nie jest kilka razy droższe. Cena ta będzie mniej więcej kilkanaście procent więcej niż w przypadku zastosowania styropianu.

ścian zewnętrznych ze skalnej wełny mineralnej to różnica kosztów na poziomie od 14 do 17%. Wybierając skalną wełnę zyskujemy dodatkowo komfort akustyczny, bezpieczeństwo pożarowe oraz gwarancję, że izolacja nie straci swych właściwości przez długie lata.

Jaka powinna być grubość izolacji z wełny mineralne?

Grubość wełny powinna być na tyle duża, by zapewniać izolacyjność termiczną, z drugiej strony powinna być to opcja opłacalna, co również musimy brać pod uwagę, by nie przesadzać z kosztami jakie będzie generować wykonywanie izolacji.

Zobacz również