•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Materiały budowlane

Typowe wymiary płyt OSB

Płyty OSB to płyty produkowane ze specjalnie wyselekcjonowanych wiórów drewna. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Jak wszystkie produkty tego typu, sprzedawane są w standardowych formatach.

Długość i szerokość

Płyty OSB można łatwo dostosowywać do naszych potrzeb poprzez zwykłe cięcie na sprzęcie nie wymagającym żadnych specjalnych przystosowań. Niezależnie od tego, w sklepach można znaleźć płyty o rozmiarach dostosowanych do typowych zastosowań. Najczęściej spotykany rozmiar płyty to 1250 x 2500 mm. Mniejsze płyty to z kolei 675 x 2500 mm lub 140 x 2500 mm. Jeśli potrzebne nam będą większe płyty, znajdziemy propozycje o rozmiarach 2070 x 2800 mm. Istnieje także możliwość dostosowania płyt do indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli chodzi o ich przycinanie, większość sklepów robi to za darmo. Czasami można też spotkać bardzo duże, niestandardowe płyty 5000 x 1250 mm, 5000 x 2550 mm czy 5000 x 2500 mm.

Samodzielne przycinanie płyt OSB do pożądanych rozmiarów wymaga zastosowania piły z dużą ilością zębów, co nie jest konieczne, ale pozwoli na uzyskanie bardzo równych krawędzi, co w tym przypadku jest istotne. Jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu lub warunków do wykonywania takiego przycinania, możemy poprosić o pomoc dostawcę, który najczęściej nie narzuca dodatkowych opłat związanych z przycinaniem płyt na miarę.

Wykorzystanie płyt OSB

Grubość płyt OSB

Na rynku dostępne są płyty o bardzo różnej grubości. Za standardowe opcje uznaje się wszystkie grubości w przedziale od 6 do 25 milimetrów, chociaż można znaleźć i propozycje poza tym przedziałem. Najczęściej w sklepach znajdziemy płyty OSB o grubości 6,0 mm, 8,0 mm, 10, 0 mm, 12,0 mm, 15,0 mm, 18,0 mm, 22,0 mm 25,0 mm. Najtańsze są naturalnie płyty o najmniejszej grubości. Za każdy metr kwadratowy takiej płyty zapłacimy około 10 złotych. Płyty o większej grubości będą w sposób oczywisty wyraźnie droższe.

Grubość ma decydujące znaczenie, jeśli rdzo i o cechy płyty OSB, ale trzeba pamiętać także o różnicach praktycznych spowodowanych przez sposób wykończenia płyty oraz dodatkowe właściwości stosowanych klejów i żywic. Płyty frezowane są droższe od surowych, a płyty wodoodporne od płyt, które takiej właściwości nie posiadają.

Mimo to, to właśnie grubość płyty decyduje o jej konkretnym przeznaczeniu. Na przykład do obijania ścian zewnętrznych będziemy wykorzystywać płyty o grubości 12 mm. W przypadku wykładania podłóg i dachów grubość płyt będzie z kolei zależna od tego, jak wielkie połacie pomiędzy punktami podparcia będą okładane.

Zobacz również