•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Termomodernizacja

Efekty termomodernizacji

Dla większości z nas termomodernizacja to przede wszystkim ocieplanie ścian. Ale w praktyce tak naprawdę jest to szersze zagadnienie. Można bowiem w inny sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i będzie to między innymi takie działanie jak wymiana stolarki okiennej, izolacja dachu czy docieplenie stropu i podłóg, zmiana systemu ogrzewania, poprawa wentylacji w budynku.

Dzięki termomodernizacji można liczyć na mniejsze koszty ogrzewania i lepszą charakterystykę energetyczną budynku.

Ocieplenie ścian zewnętrznych – główny punkt termomodernizacji

W termomodernizacji najwięcej uwagi zdecydowana większość osób poświęca ścianom zewnętrznym. W bilansie energetycznym mają one spory udział. Ściany w starych budynkach mają bardzo niską izolacyjność termiczną. Z powodu małej grubości warstwy izolacyjnej albo jej całkowitym brakiem zastosowanie słabej jakości materiałów może sprawić, że ten zakres ocieplenia nie będzie zadowalający. Jeśli chodzi o stare domy do ocieplania stosowana jest wełna mineralna, ponieważ gwarantuje ona paroprzepuszczalność a w takich budynkach może być to korzystne rozwiązanie. Będzie ona również elastyczna i tym samym jej układanie staje się wygodniejsze.

Ocieplanie starych ścian

Nie każdy budynek można od razu ocieplić. Najpierw trzeba sprawdzać jego stan techniczny i tynk. Jeśli będzie się kruszyć należy go usunąć. Gdy jest w dobrym stanie można go zostawić, wszelkie pęknięcia oraz dziury wypełniać można przez zaprawę naprawczą. Jeśli ściany zewnętrzne mają problemy konstrukcyjne albo gromadzi się tam wilgoć remont zaczyna się od napraw. Jeśli jest zawilgocona ściana to koniecznie trzeba brać pomoc specjalisty, który będzie sprawdzał skąd pochodzi wilgoć i osuszy ściany.

Działania termomodernizacji

Czy wymieniamy okna?

Ściany są ważne przy termomodernizacji, ale nie można zostawić okien. Pamiętajmy, że stanowią one dużą część powierzchni ścian zewnętrznych i dlatego nie ma się co dziwić, że są takim ważnym elementem, o który koniecznie będzie trzeba zadbać. Jeśli będą stare i nieszczelne to niestety może się okazać, że nawet idealnie ocieplone ściany nic nam nie dadzą, bo utrata ciepła będzie znacząca właśnie przez okna.

Jakie zmiany w instalacji grzewczej?

Instalacja grzewcza po jakimś czasie zawsze wymaga modernizacji. Dlatego termomodernizacja budynku zakresem musi obejmować także instalację. Przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu można także zmniejszyć wydajność instalacji grzewczej, zmienić system palenia, zastosować nowe kotły, inne formy paliwa.

Zobacz również