•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Termoizolacyjne materiały w budownictwie

Rodzaje termoizolacji

Termoizolacja jest bardzo ważna, by utrzymać w pomieszczeniach ciepło, które tworzone będzie poprzez urządzenia grzewcze. Izolację termiczną stanowić będą materiały, które ograniczają przepływ ciepła przez przegrody budowlane między innymi fundamenty, ściany, stropy czy dachy. Należy zwracać uwagę na to, że rynek materiałów budowlanych ma nam obecnie coraz więcej do zaoferowania.

Zbudować można między innymi ściany jednowarstwowe, które spełniać będą surowe normy, które mogą dotyczyć izolacyjności cieplnej budynków bez konieczności zastosowania innych materiałów.

Wełna mineralna

Jeśli chodzi o wełnę mineralną gwarantuje ona dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Wełna ma dużą trwałość i będzie odporna na odkształcenia. Nie ulega spalaniu, co jest jej dużą zaletą, jest nietoksyczna, nie ulega degradacji w kontakcie z rozpuszczalnikami. Jest to materiał dobry do izolowania ścian, ponieważ nie będzie zatrzymywał pary wodnej. Produkty z wełny wchłaniają wodę, a to jednak psuje jej właściwości termoizolacyjne i trzeba zaliczyć na minus. Rozwiązaniem jest impregnacja olejem mineralnym.

Mata z wełny mineralnej

Wełna mineralna a także wełna szklana jest nam proponowana albo w formie płyt, albo jako maty albo też jako granulat. Płyty mają różną szerokość oraz długość. Grubość miedzy 4 a 24 cm. Płyty również otrzymują różną gęstość, którą będzie trzeba manewrować w zależności od tego jaki konkretnie materiał będzie w danym przypadku stosowany i jaki element budynku izolowany.

Izolacja termiczna

Płyta zrolowana z wełny mineralnej

Z wełny mineralnej wykonuje się maty, występują w belach, które mają różną szerokość oraz grubość między 5 a 22 cm. Używane do ocieplenia poddasza, ścian w konstrukcji szkieletowej. Do izolowania poddaszy użytkowych polecane są maty laminowane, które zostają powleczone folią aluminiową.

Styropian

To powszechnie stosowana forma izolacji. Występuje on w formie płyt oraz granulatu. Płyty wykonywane są w stanie sposób, że mają różną formę wykończenia oraz rozmiary. Mogą mieć od jednego do 25 cm grubości. Określa się również sprzedawany styropian pod kątem tego jaką ma gęstość i w związku z tym mamy obecnie propozycje różnego rodzaju. Stosowanie jest uzależnione od tego jaka część budynku będzie izolowana. Styropian charakteryzuje się dobrą jakością, jest bardziej odporny na działanie wilgoci, ale ma również swoje wady, nie we wszystkich miejscach będzie się dobrze sprawdzał. Jeśli nie wiemy czy taką formę izolacji stosować warto oczywiście kontaktować się ze specjalistami.

Zobacz również