•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Materiały budowlane

Termoizolacyjne materiały budowlane

Ściany zapewniające ciepło

Termoizolacja będzie konieczna dla utrzymania w pomieszczeniach ciepła, które będzie tworzone przez urządzenia grzewcze. Izolację termiczną stanowią materiały, które ograniczają przepływ ciepła przez przegrody budowlane takie jak fundamenty, ściany, stropy czy dachy.

Należy tutaj powiedzieć, że współcześnie rynek materiałów budowlanych ma coraz więcej ciekawych propozycji wykorzystywanych w trakcie wznoszenia ścian. Można z nich zbudować ściany jednowarstwowe, spełniające surowe normy oraz dotyczące izolacyjności cieplnej budynków bez konieczności stosowania innych materiałów.

Wełna mineralna

Współczynnik przewodzenia ciepła jest na zadowalającym poziomie. Wełna posiada dużą trwałość oraz jest odporna na odkształcenia. Nie będzie ulegać spalaniu, jest nietoksyczna, nie ulega degradacji w kontakcie z rozpuszczalnikami. Będzie nadawać się do izolowania ścian, ponieważ nie hamuje przepływu dla pary wodnej. Produkty z wełny łatwo wchłaniają wodę a to psuje ich właściwości termoizolacyjne. By zmniejszać nasiąkliwość wełny impregnuje się je olejem mineralnym. Produkty z wełny dobrze tłumią hałas, dzięki temu jest to również izolacja akustyczna.

Ciepłe ściany

Mata z wełny mineralnej

Wełna mineralna oraz wełna szklana jest sprzedawana w postaci płyt, mat czy granulatu. Płyty mają wymiary zróżnicowane od 50 do 120 cm szerokości oraz od 100 do 180 cm długości. Grubość między 4 a 24 cm. Płyty mają gęstość zróżnicowaną od 60 do nawet 110 kg na metr sześcienny. Pojawiają się także płyty laminowane, powlekane jednostronnie folią aluminiową, która będzie odbijać ciepło i funkcjonować będzie jako paroizolacja. Płyty takie znajdują zastosowanie na poddaszach. Na jednej stronie może być welon szklany, który będzie jako izolacja wiatrowa. Płyty stosowane przy docieplaniu metodą lekką – suchą i do ocieplania ścian trójwarstwowych i ścian osłonowych.

Zrolowana płyta z wełny mineralnej

Z wełny mineralnej wykonuje się maty, występują w belach o różnej szerokości i grubości pomiędzy 5 a 22 cm. Są one używane do ocieplania poddaszy, ścian w konstrukcji szkieletowej. Do izolowania poddaszy użytkowych szczególnie poleca się maty laminowane, powleczone jednostronnie folią aluminiową.

STYROPIAN

Innym powszechnie stosowanym materiałem jest oczywiście styropian występujący w formie płyt i granulatu. Charakteryzuje się zróżnicowanym rozmiarem, o grubości od centymetra do nawet 25 centymetrów. Brzegi w płytach są profilowane albo gładkie. Styropian proponowany jest nam w różnych odmianach, jeśli chodzi o gęstość i tym samym wagę na metr sześcienny.

Zobacz również