•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Tani sposób na pokrycie dachu

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużymi środkami na budowę domu, powinniśmy pomyśleć nad tańszym pokryciem dachu zbudowanym z materiału bitumicznego lub włóknocementowego. Są to rozwiązania mniej popularne od dachówek i blacho dachówek, ale warto jest zaznajomić się także z ich możliwościami. Ich zaletą jest przede wszystkim niższa cena, ale mają także inne pozytywne właściwości.

Dach z materiałów bitumicznych

Pokrycia bitumiczne wykonuje się przy użyciu masy asfaltowej, którą pokrywa się gonty lub specjalne celulozowe płytki. Takie gonty (dachówki) mają postać wąskich pasów. Na górze znajduje się warstwa samo wulkanizująca, a na dole specjalne zęby mocujące masę do dachu. Różne kształty gontów mogą imitować różne typy pokrycia dachu, na przykład dachówkę karpiówkę lub płytki z naturalnego łupka. Gonty bitumiczne uchodzą za bardzo ładne, ponieważ na ich powierzchni znajduje się specjalna posypka, która jest w stanie tworzyć nawet efekt trójwymiarowy. Kolorystyka takiej posypki jest praktycznie dowolna. Gonty układa się ponadto dość łatwo, ponieważ producenci nakładają na nie specjalne oznaczenia pozwalające na bezproblemowe układanie zakładów.

Gonty się nie marnują, ponieważ odcięty fragment można zwyczajnie położyć gdzieś indziej. Gonty są też elastyczne, dzięki czemu nie ma problemu z kryciem trudnych, nieregularnych powierzchni. Waga pokrycia dachowego z gontów jest trochę mniejsza od klasycznej dachówki. Same gonty są lekkie, ale do ich wagi trzeba doliczyć poszycie, co razem daje około 30 kilogramów na metr kwadratowy.

Czym pokryć dach

Gonty są miękkie i dość delikatne, przez co wymagają równego podłoża. Wykonuje się je zazwyczaj z płyt OSB lub podobnych płyt drewnianych o grubości zależnej od planowanej grubości dachu. Dobrze wykonany dach powinien być szczelny przez okres 10-15 lat, na co jest gwarancja, a realnie można oczekiwać 30 lat bezproblemowej eksploatacji. Cena metra kwadratowego połaci dachowej z gontów bitumicznych to od 65 do 140 złotych w zależności od wykorzystanych materiałów.

Masy faliste

Masy faliste to alternatywa dla klasycznego pokrycia bitumicznego dachu. Są to duże płachty w kilku kolorach, zazwyczaj dość ciemnych. Rolę warstwy zewnętrznej pełni pokrycie żywiczne lub akrylowo-winylowe. Takie płyty są bardzo lekkie. Nie wymagają żadnego specjalnego podłoża, dzięki czemu metr kwadratowy dachu może ważyć zaledwie około 4 kilogramów. Ich trwałość jest zbliżona do gontów, a koszty położenia to około połowa kosztów gontów zależnie od wybranego rodzaju materiału.

Zobacz również