•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Sztuka wyboru dobrej kostki brukowej

Betonowa kostka brukowa jest ceniona przede wszystkim ze względu na swoją trwałość, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że jest ona dostępna w wielu kolorach i wzorach. Warto więc zastanowić się nad tym, jakimi względami się kierować, gdy zależy nam na wyborze naprawdę wartościowego rozwiązania. Oczywiście, nie można nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z materiałem, który jest wyjątkowo popularny.

Rodzaj kostki brukowej, a przeznaczenie nawierzchni

Za jej pośrednictwem można stworzyć nawierzchnie, które zachwycą nawet osoby najbardziej wymagające. Kolory i kształty są dostosowane do nawet najbardziej nietypowych potrzeb klientów, nie można jednak zapominać o tym, że wcale nie mniej istotne są parametry techniczne i na nie również warto zwrócić uwagę. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście przede wszystkim przeznaczenie danej nawierzchni, ścieżki ogrodowe zwykle są bowiem poddawane nieco innym obciążeniom niż ma to miejsce choćby w przypadku podjazdów.

Jak dobrać grubość kostki brukowej

Na trwałość kostki wpływa przede wszystkim to, czy uda nam się dobrać produkt charakteryzujący się odpowiednią grubością. Jeśli więc mamy do czynienia z kostką o grubości 4 centymetrów, musimy mieć świadomość tego, że będzie ona znakomitym rozwiązaniem na ścieżce lub na patio, nie poradzi sobie jednak jako element przydomowego parkingu.

Parametry dobrej kostki brukowej

Zawsze warto też pamiętać o tym, że do błędów może dojść podczas prac wykonawczych, jeśli więc nie mamy odpowiedniego doświadczenia, powinniśmy zaufać profesjonalistom. Jak już wspomniano, kostka o grubości 4 centymetrów sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie obciążenie nawierzchni nie jest zbyt duże. To doskonały pomysł tak w odniesieniu do ścieżek ogrodowych, jak i do tarasów. Jeśli jednak wiemy, że nawierzchnia będzie eksploatowana dość intensywnie, stawiajmy przede wszystkim na kostkę o grubości ośmiu lub więcej centymetrów.

Jakość i cena kostki brukowej

Kostki brukowe zachwycają swoimi barwami i fakturami, nie można jednak zapominać o tym, że naprawdę dobre są przede wszystkim te, które mogą nam zaoferować wysoką jakość. Tu warto zwrócić uwagę na obecność certyfikatów i norm. Już na etapie produkcji kostki brukowe najlepszych producentów są zresztą poddawane testom różnego rodzaju. Nie można jednak zapominać o tym, że sprawdzane są też gotowe wyroby, czasem więc warto zapłacić więcej za pewność, że nie będzie nas czekać nieplanowany remont. Jeśli zastosujemy odpowiednie surowce i zadbamy o to, aby sam proces układania kostki odbywał się we właściwy sposób, możemy mieć pewność, że kostka ogrodowa spełni nasze oczekiwania ciesząc nas przez lata.

Zobacz również