•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

System rynnowy

Szczelne rynny

Dobrze funkcjonujący system rynnowy będzie gwarantował bezpieczeństwo oraz wydajnie będzie odprowadzał wodę z dachu w czasie opadów. Jeśli zobaczymy ofertę producentów do odwodnienia dachów będzie można wybrać system PCV, blachę stalową czy rynny aluminiowe albo tytanowo – cynkowe.

W skład systemu wchodzą rynny, rury spustowe, sztucery, kolanka, wylewki, narożniki oraz dodatkowo również akcesoria ułatwiające nam montaż. By dobrze spełniały swoje zadania muszą być szczelne i trwałe.

Rynny z PCV

System wykonywany z PCV będzie najtańszy. Materiał trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Nie będzie wymagał konserwacji ze strony użytkownika, kurz czy też ptasie odchody łatwo zejdą z deszczem. Jednak tworzywo jest wrażliwe na słońce i będzie ulegać rozszerzeniu. Podczas mrozu będzie się kurczyć, dlatego trzeba uważać na wszelkie połączenia.

Rury ze stali

Stal powlekana jest bardzo często wykorzystywana. To materiał, który jest trwały i będzie odporny na czynniki atmosferyczne. Mamy tam blachę, która będzie charakteryzować się zabezpieczeniem poprzez warstwę ocynku. Wierzchnią warstwę stanowi powłoka wykonywana z poliestru. Najtrwalsze są powłoki Prelaq albo też Hard Coat. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na grubość stali. Im grubsze tym bardziej odporne na uszkodzenia.

Rodzaje rynien

Rynny aluminiowe

Rynny takie osiągają niewielką grubość do 1,5 mm. Dodatkowo stosuje się tam rozwiązanie w postaci powłoki ochronnej. Rynny z aluminium charakteryzują się odpornością na korozję, w miejscu uszkodzenia stosuje się patynę. Rynny z aluminium są bardzo dobrze odporne na wahania temperatury, chropowatością przypominają rynny PCV i będą gwarantować dobre spływanie wody.

Rynny z blachy tytanowo-cynkowej

Blacha tytanowo-cynkowa jest to kosztowne rozwiązanie podobnie jak aluminium i warto ją wybierać, jeśli zależeć będzie na trwałości i jednocześnie na doskonałym wyglądzie. Solidna blacha ma tylko 0,8 mm a jest bardzo wytrzymała. Głównym materiałem jest tam bezpieczny, ekologiczny stop cynku, do którego dodaje się miedź i tytan. W okresie pierwszego roku użytkowania rynny takie pokrywają się warstwą węglanu cynku, która będzie stanowić dla nich formę ochronną.

Podsumowanie

Wybierając system orynnowania trzeba zwracać uwagę na kształt dachu i jego ewentualne skomplikowanie. Długość połaci ma znaczenie przy rozmieszczeniu rur spustowych, wokoło dachu musimy zmieścić wiele kształtek i złączek. Im większa powierzchnia dachu tym większa będzie średnica rynien. Będzie trzeba również zachowywać odpowiedni spadek, by odprowadzenie wody było sprawne.

Zobacz również