•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Styropiany ryflowane i klejone

Kwestia styropianu przy ocieplaniu budynków o konstrukcji drewnianej powoduje pewne niejasności. Chodzi o różnice pomiędzy styropianem gładkim i ryflowanym, ponieważ czasami dopuszczalne jest stosowanie obu rodzajów styropianu, a czasami tylko jednego z nich. Celem artykułu jest wyjaśnienie tej kwestii. Pomijane są tutaj wszystkie kwestie odnoszące się do innych materiałów i technologii w przypadku domów o konstrukcji drewnianej.

Rys historyczny

Domy drewniane izolowane były początkowo sidingiem drewnianym. W latach sześćdziesiątych minionego wieku w Niemczech, a potem w USA zaczęto jednak stosować system ETICS, czyli izolacje styropianowe pokryte tynkiem. Stare okładziny zostały niemal całkowicie wyparte przez styropian przyklejany na drewnopochodne płyty poszycia ścian. ETICS, czyli kompozytowy system zewnętrznej izolacji termicznej, określa się popularnie metodą lekką-mokrą, a bardziej techniczne określenie to BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń.

Paradoksalnie, ETICS stosowany bez żadnych badań okazał się katastrofą dla konstrukcji drewnianych.

Wada systemu

System ETICS narażony jest na powstawanie drobnych nieszczelności na swoich krawędziach, czyli na przykład przy oknach i drzwiach. Już po około 10 latach od popularyzacji systemu konieczne stało się masowe jego rewitalizowanie ze względu na zniszczenia izolacji wywołane wilgocią, która dostała się do systemu. Okazało się, że aż 80% budynków miało zniszczone płyty poszycia w wyniku dostawania się pod izolację wody, która nie miała gdzie uciec. Konieczne stało się zmodernizowanie systemu o specjalne drenaże.

Drenaż zewnętrzny

Drenaż

Żeby woda dostająca się pod izolacje, co całkowicie jest nie do uniknięcia, wprowadzono mechanizm specjalnych drenaży, dzięki którym płyty poszycia są chronione, ponieważ woda dostająca się do nich jest odprowadzana na zewnątrz budynku.

Taki drenaż jest bardzo prosty. Ściany zewnętrzne pokrywane są specjalną folią wiatroizolacyjną z wywinięciem przy otworach w ścianach. Na taką folię układa się styropian ryflowany, który nie tworzy zwartej struktury ze ściana, ale pozostawia dylatacje pozwalające na odprowadzanie wody.

Obecność drenażu skutecznie chroni poszycie budynku. Nic nie jest oczywiście idealne i także ten system cały czas ewoluuje poprzez stosowanie innych materiałów i modyfikowanie procesu ich montażu, ale cały czas podstawowa koncepcja pozostaje niezmienna, ponieważ jest po prostu skuteczna. Obecnie klejenie styropianu jest dalej możliwie i niezbędne jest tylko stosowanie specjalnych uszczelek przy oknach i drzwiach.

Zobacz również