•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Termoizolacja

Styropian z dodatkiem grafitu

Cały czas rosną ceny ogrzewania budynków mieszkalnych. Rośnie też na szczęście świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa. Te dwa czynniki razem powodują, że na rynku dostępne są coraz lepsze technologie pozwalające na poprawę efektywności energetycznej budynków.

Producenci systemów ociepleniowych mają dla nas coraz to nowe rozwiązania, najczęściej udoskonalenia obecnie stosowanych materiałów budowlanych służących do ocieplania domów. Jednym z takich usprawnień jest styropian grafitowy, czyli specjalny styropian z dodatkiem grafitu, który oferuje poprawę izolacyjności styropianu.

Nowy standard rynkowy?

Styropian wybierany jest przez nas najczęściej ze względu na jego niska cenę, łatwość w układaniu oraz dobre właściwości względem izolacji termicznej. Jest to też izolator trwały i nie wymagający żadnych specjalnych zabiegów po jego montażu. Możliwe jest też wygodne stosowanie go w systemach ociepleń kładzionych na starsze budynki, które nie są zbyt doskonale wybudowane.

Styropian ma ogromne znaczenie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym Budownictwo energooszczędne to zarazem wymóg prawny, ponieważ każdy projekt domu musi być odpowiednio oszczędny, by można go zbudować, jak również jest to kwestia typowo praktyczna, ponieważ rozsądny inwestor zainwestuje w lepsze ocieplenie, by potem minimalizować swoje rachunków. Budownictwo energooszczędne z użyciem styropianu to dzisiaj oczywista konieczność.

Styropian z dodatkiem

Grafit

Wyroby styropianowe od dawna ubogaca się różnymi dodatkami. Zwykły, biały styropian EPS to opcja minimum, która jest w stanie zapewnić wymaganą przez prawo izolacyjność, a przy dużych grubościach izolacji może być nawet bardzo skuteczna, ale dodatek grafitu sprawia, że jej właściwości się bardzo poprawiają.

Grafit to substancja, która jest w stanie odbijać promieniowanie cieplne i pochłaniać jego część. Powoduje to wyraźny spadek współczynnika przenikalności cieplnej styropianu przy niewielkim wzroście kosztu wytwarzania styropianu. Można uzyskać zazwyczaj poprawę izolacyjności izolacji o około 30% przy stosowaniu normalnych technologii z styropianem grafitowym. Przekłada się to na możliwość uzyskania lepszego efektu ocieplenia lub uzyskania go kosztem konieczności zbudowania cieńszej instalacji. Uzyskanie dobrej izolacji przy klasycznym styropianie to nieraz konieczność położenia warstw tak grubych, że szkodzą otworom okiennym. W przypadku styropianu grafitowego możliwe jest stosowanie 20-30% cieńszej izolacji przy zachowaniu takiej samej jej jakości. Jest to bardzo wygodne.

Zobacz również