•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Termoizolacja

Styropian frezowany i gładki

Typowa płyta styropianowa znajdująca się obecnie w sprzedaży ma wymiary 100x50 centymetrów. Jej grubość może być w zasadzie dowolna i znaleźć można propozycje o grubości od 1 do 120 centymetrów. Długość to także kwestia bardzo elastyczna. Płyty styropianowe są zawsze docinane przez producentów, a jeśli takiego docinania nie będzie, płyta może mieć nawet 6 metrów długości.

Ważną kwestią jest też wykończenie krawędzi płyty. Klasyczne wykończenie jest gładkie, ale istnieje też możliwość wykonania frezowania, dzięki któremu styropianowe płyty będą łączyły się na pióro i wypust.

Montaż płyt izolacyjnych

W przypadku klasycznych płyt bez frezowania, ich montaż jest banalnie prosty. Stosuje się specjalne kleje do przylepiania ich do ściany, poszczególne płyty układa się obok siebie tak, by możliwie blisko przylegały, po czym wszystkie przerwy pomiędzy nimi wypełnia się pianką poliuretanową. Jeśli izolacja jest duża, po wyschnięciu kleju wykonuje się kołkowanie. W przypadku izolacji o dużej grubości, zwłaszcza powyżej 20 centymetrów, zaleca się wykonanie dwóch warstw izolacji zachodzących na siebie, każda stanowiąca około połowę całkowitej grubości izolacji. Stosuje się wtedy tak zwaną mijankę, czyli przesuniecie płyt w celu wyeliminowania mostków ciepła. Koszt takiego styropianu zależny jest od jego gęstości oraz wymiarów stosowanych płyt. Jeśli wymiary są niestandardowe, ceny należy indywidualnie ustalić z producentem.

Bezpieczna budowa ścian

Frezowanie

Większość typowych płyt można poddawać frezowaniu. Dotyczy to przede wszystkim płyt o grubości od 5 do 20 centymetrów. Frezowanie jest czynnością powodującą powstanie pióra i wypustu na krawędziach płyt na głębokość2 centymetrów. Takie krawędzie umożliwiają wykonywanie montażu płyt styropianowych na tak zwaną zakładkę. Jest to polecane, ponieważ zakładka zmniejsza skalę powstającego na łączeniu płyt mostka termicznego, przez co zmniejsza się utrata ciepła w tym miejscy. Do niedawna panowało przekonanie, że jeśli grubość warstwy styropianu nie będzie przekraczała 15 centymetrów, jest to niemal konieczne.

Obecnie coraz częściej się od tego odchodzi, ponieważ stosowanie takiego systemu wymaga idealnie dostosowanych ścian, ponieważ wszelkie nierówności powodują kłopot z odpowiednim dopasowaniem płyt. Cały czas jest to jednak bardzo popularna metoda tym bardziej, że frezowanie eliminuje konieczność korzystania z pianek montażowych oraz poprawia jakość izolacji, a koszt styropianu z frezowaniem jest wyższy od normalnego styropianu zaledwie o 6-10 złotych na każdym metrze kwadratowym.

Zobacz również