•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Styropian do termoizolacji domu

Polistyren ekspandowany to najpopularniejszy materiał budowlany wykorzystywany do tworzenia ociepleń domów jednorodzinnych i innych budynków. Jest to substancja, w której tak naprawdę 98% objętości stanowi powietrze, a reszta to porowate ziarenka. Istnieją bardzo duże różnice pomiędzy gatunkami styropianu spowodowane niewielkimi różnicami w tych 2% styropianu, które są styropianem.

Elewacje

Wybór styropianu służącego do ocieplania domów oznacza przede wszystkim dopasowanie jego typu do miejsca, w którym zostanie położony. Do izolacji elewacji będziemy potrzebowali grubszych płyt styropianowych niż do izolacji fundamentów. Najważniejsze w przypadku elewacji są dwa czynniki: współczynnik przenikalności cieplnej lambda oraz wytrzymałość na rozciąganie. Współczynnik lambda powinien być jak najniższy, ponieważ informuje nas o tym, ile ciepła przenika przez styropian w jednostce czasu. Zazwyczaj w polskich warunkach stosuje się styropiany białe o grubości 12-15 centymetrów, ale coraz częściej podnosi się grubość ocieplenia do 18-20 centymetrów i stosuje się styropian z lepszym lambda.

Stropy

Przez strop potrafi uciekać większość ciepłą dostarczanego do domu ze względu na naturalna konwekcję ciepła. Co więcej, strop budynku to często też podłoga jego ostatniej kondygnacji. Najczęściej zabezpiecza się ją styropianem o grubości 5 centymetrów, który układa się na mijankę w dwóch warstwach. W takiej izolacji powinno znajdować się też trochę miejsca pomiędzy styropianem i deskami, najczęściej 3 centymetry, by konstrukcja mogła oddychać.

Ocieplenie fundamentów

Fundamenty

Jakość ocieplenia fundamentów ma ogromną wartość dla bilansu energetycznego domu. Styropian, który znajdzie wieprzy fundamentach i piwnicach, oprócz izolacyjności cieplnej, musi się wykazywać wysoką odpornością na działanie wody. Zazwyczaj stosuje się 10-12 centymetrową warstwę styropianu. Jeśli budynek będzie miał bezpośredni kontakt z gruntem, powinno się stosować izolacje obwodową, co dodatkowo uchroni przed zniszczeniem izolację hydrologiczną.

Współczynnik lambda

Dla jakości ocieplenia styropianem i innymi materiałami decydujące znaczenie posiada współczynnik izolacji termicznej lambda. Im jest on niższy, tym mniej energii cieplnej przedostaje się przez warstwę styropianu.

Grubość izolacji

Sama grubość styropianu jest ważna, ale zawsze należy ją rozpatrywać w kontekście współczynnika lambda. Grubszy styropian o wyższym współczynniku lambda będzie gorszym izolatorem od cienkiego styropianu o bardzo dobrym lambda. Obie racje należy wyważyć.

Zobacz również