•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Materiały budowlane

Różnice pomiędzy dostępnymi w sprzedaży kostkami brukowymi

Kostka brukowa już od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością jako rozwiązanie, które może być wykorzystywane w nawierzchniach ogrodowych, nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z pewnymi zmianami w samym jej wyglądzie. Na czym polegają więc różnice pomiędzy rozwiązaniami, które można obecnie nabyć?

Kostka brukowa - kształt

Podstawowa różnica dotyczy kształtu polecanych nam produktów i nie można nie zgodzić się z tym, że możemy liczyć w tym kontekście na wyjątkową różnorodność. Kształty tradycyjne nie wychodzą z mody, możemy jednak zdecydować się również na kostkę, która swoim wyglądem imituje stary bruk, taką, która układa się w okręgi i wachlarze oraz taką, którą możemy bez problemu ułożyć w tak zwane rybie łuski. Miłośnicy nietypowych rozwiązań mogą też liczyć na kostkę charakteryzującą się nieregularnymi kształtami oraz geometryczną, która wydaje się jak gdyby stworzona do nowoczesnych aranżacji.

Ciekawym rozwiązaniem są też kostki ekologiczne, dla których typowe są przede wszystkim sporej wielkości wypustki dystansowe. Nawierzchnie z ich użyciem charakteryzuje przepuszczalność, a tym samym wody opadowe mogą bez przeszkód dostawać się do podłoża, co pozwala na zachowanie niezbędnej dla środowiska równowagi. Oczywiście, kształt kostek nie jest jedynym kryterium ich podziału.

Kostka brukowa - krawędzie

Wcale nie mniej istotne wydają się również ich krawędzie. Tu kluczowe znaczenie ma to, czy interesują nas rozwiązania z fazą, czy też takie, które są jej pozbawione. Mianem fazy określana jest ścięta ukośnie krawędź chroniąca płytki przed uszkodzeniem. Oczywiście, nie jest to jedyne rozwiązanie stosowane w takim przypadku, nic więc nie stoi na przeszkodzie temu, aby krawędzie kostek były nieregularne, zaokrąglone lub ostre.

Kostka brukowa - powierzchnia

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakimi cechami ma się charakteryzować powierzchnia kostki brukowej, również powinniśmy mieć świadomość tego, że mamy w czym wybierać. Kostki tradycyjne są przeważnie gładkie, nie brakuje jednak i takich, które imitują kamień naturalny, Charakterystyczna jest dla nich szorstka powierzchnia, choć jest ona zwykle pokryta naturalnym kruszywem.

Kostka brukowa - kolor

Osoby, które przygotowują się do zakupu kostki brukowej, zwykle zwracają również uwagę na walory kolorystyczne takiego rozwiązania. Dziś w użyciu są barwniki, a tym samym nie ma takiego odcienia, którego nie bylibyśmy w stanie uzyskać. Kostki szare i grafitowe idą w parze z tymi, które są białe, żółte oraz zielone i niebieskie. Ciekawym rozwiązaniem jest też melanż w kolorach jesieni.

Kostka brukowa - wielkość

Jeśli chodzi o ich wielkość, najmodniejsze są kostki o grubości 6 oraz 8 centymetrów, te są bowiem najbardziej trwałe.

Zobacz również