•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Termoizolacja

Rodzaje styropianu

Z szacunków ekspertów rynku budowlanego wynika, że około 70% wszystkich systemów ociepleń tworzonych w naszym kraju oparte jest to styropian, czyli polistyren ekspandowany. Znajdziemy go w ścianach zewnętrznych, podłogach na stropach i na gruncie. Ilość firm oferujących nam swoje produkty jest naprawdę duża, ponieważ styropian produkuje się stosunkowo łatwo i nie są to wielkie koszty.

Warto też zaznaczyć, że styropian jest duży i lekki, przez co niespecjalnie opłaca się jego transport na większe odległości. Całkiem spora jest mimo wszystko różnorodność produktów dostępnych na rynku. Warto się im przyjrzeć.

Produkt standardowy

Typowy styropian jest zarazem najpopularniejszy. Ma postać białych płyt o współczynniku przenikania ciepła na poziomie około0,040-0,042 W/mK. Jest to wartość wystarczająca dla stropów i podłóg, a także do zaakceptowania w przypadku ścian zewnętrznych, chociaż tutaj zwykle izolacja musy być dość gruba.

Wersja elastyfikowana

Wyraźnie droższy i rzadziej stosowany styropian, którego podstawową zaletą jest skuteczniejsza izolacja akustyczna, czyli zdolność do tłumienia dźwięków. Izolacja akustyczna jest ważna przede wszystkim w stropach pomiędzy kondygnacjami.

Styropian z perforacjami

W styropianie perforowanym pojawiają się w regularnych odstępach perforacje o grubości otworów wielkości kilku milimetrów. W takim styropianie znacznie zwiększona zostaje dyfuzja pary wodnej, dzięki czemu powstała izolacja jest w stanie oddychać i nie grozi jej zawilgocenie. Jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim do ocieplania budynków wzniesionych w starszych technologiach lub do budynków nowych, w których pominięto przerwy technologiczne. Materiał stosuje się także na budynkach na zawilgoconym podłożu.

Styropian grafitowy

Coraz bardziej popularna i zarazem uchodząca za najnowocześniejszą wersja styropianu. Jest to zwykły styropian, do którego w czasie spieniania dodano niewielkie ilości grafitu. Jest to substancja, która potrafi pochłaniać i odbijać cześć promieniowania cieplnego, przez co znacznie poprawia się jego współczynnik przenikalności cieplnej. W stosunku do klasycznego styropianu białego jest to poprawa nawet o 20%, co można potraktować jako szansę na uzyskanie izolacji o lepszych właściwościach termicznych lub jako możliwość zmniejszenia grubości izolacji przy tych samych właściwościach cieplnych. Jest to ważne zwłaszcza tam, gdzie zbyt gruba warstwa ocieplenia mogłaby wpływać na zmniejszenie ilości światła wpadającego do budynku przez otwory okienne.

Zobacz również