•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Materiały budowlane

Pustaki ceramiczne

Pustaki ceramiczne

Uważa się pustaki ceramiczne za jeden z najbardziej wartościowych materiałów budowlanych. Charakteryzują się tym, że są bezpieczne dla zdrowia, odporne na warunki pogodowe, szczególnie wytrzymałe. Mają one doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki temu pozwalają nam oszczędzać na ogrzewaniu.

Zalety pustaków ceramicznych

Nowoczesne pustaki będą nadawać się do stawiania ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki prostym rozwiązaniom systemowym takim jak dopasowane nadproża czy stropy znacznie będzie to przyspieszać murowanie. Dodatkowo mają one klasę wytrzymałości, która nie będzie możliwa do uzyskiwania dla materiałów wykonywanych z betonu. Wypala się je w wysokiej temperaturze, dzięki czemu stają się suche, są wolne od alergenów, a jednocześnie stają się odporne na pleśń oraz grzyby. Sprawdzają się w ramach terenów zalewowych, w niektórych wypadkach mury wystarczy wysuszyć zamiast je rozbierać. Najważniejsza zaleta będzie taka, że chronią one przed hałasem i gwarantują dobrą izolację termiczną.

Tradycyjne czy poryzowane?

Ceramiczne pustaki tradycyjne typu Max lub U stosuje się przede wszystkim do konstrukcji ścian dwuwarstwowych oraz trzywarstwowych. Są one cieplejsze niż silikaty, jednak nie będą się nadawać do stawiania ścian jednowarstwowych bo mają słabą izolację termiczną.

Wytrzymałość pustaków

Sprawdzają się również na terenach zalewowych: w niektórych wypadkach mury wystarczyło wysuszyć, zamiast je rozbierać. Najważniejszą zaletą pustaków ceramicznych jest to, że doskonale chronią przed hałasem i zapewniają wysoką izolację termiczną. Ściany powoli akumulują ciepło w ciągu dnia, a następnie oddają je w nocy. A ponieważ „nie ucieka” ono na zewnątrz, budynek nie wymaga ciągłego dogrzewania, co znacząco wpływa na wysokość rachunków za opał.

Pustaki z ceramiki poryzowanej (nazywanej również ciepłą) są wypalane z gliny z dodatkiem mączki drzewnej bądź też trocin, które w trakcie procesu spalania powodują powstawania mikoporów, które są wypełnione powietrzem, dzięki temu takie pustaki stają się znacznie lżejsze i lepiej będą one tłumić hałas, ograniczają przenikanie ciepła. Są one jednak mniej wytrzymałe i bardziej kruche.

Ściany z pustaków ceramicznych

Pustaki ceramiczne najlepsze właściwości będą miały w ścianach o konstrukcji dwu i trzywarstwowej, ściana taka składa się z pustaków i systemu docieplania, który odpowiadać będzie za właściwości termiczne konstrukcji. Budowa będzie kosztować drożej niż jednej strony, ale bez wątpienia będzie to mniej wrażliwa na błędy konstrukcyjne opcja.

Zobacz również