•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Materiały budowlane

Pustaki ceramiczne

Pustaki ceramiczne już od lat należą do grona najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest to materiał zdrowy i ekologiczny, odporny na warunki pogodowe i wytrzymały mechanicznie. Jest to skuteczny termoizolator, co znacznie zmniejsza koszty ogrzewania. Przyjrzyjmy się temu materiałowi.

Zalety pustaków

Nowoczesne pustaki ceramiczne wykorzystuje się do murowania ścianę wewnętrznych i zewnętrznych. Murowanie z nimi jest bardzo szybkie dzięki standaryzacji wielu rozwiązań, takich jak na przykład stropy czy nadproża. Inne materiały betonowe nie są w stanie zbliżyć się do pustaków ceramicznych pod względem wytrzymałości. Pustaki ceramiczne są wolne od alergenów, suche i odporne na działanie grzybów dzięki procesowi wypalania w temperaturze 900 stopni Celsjusza. Można z nich korzystać również w terenach zalewowych, ponieważ wysuszenie zalanego muru często w zupełności wystarcza. Mieszkańcy domów z tego materiału chwalą sobie też jego wysoką zdolność do blokowania hałasów i skuteczną izolację termiczną. Przyjmują ciepło w dzień i oddają je w nocy. Ciepło z wnętrza budynku jest w nim zachowywane.

Pustaki tradycyjne i z porami

Pustaki ceramiczne można wykorzystywać do budowy ścian dwu- i trzywarstwowych. Są to zazwyczaj pustaki Max oraz U. Są cieplejsze od silikatów, chociaż poziom oferowanej przez nie izolacji termicznej jest za niski dla ścian jednowarstwowych. Ich waga jest mniejsza od wagi bloczków silikatowych i lepiej blokują hałas.

Nowoczesne pustaki

Ceramika poryzowana tworzona jest przez wypalanie materiału z mączką drzewną lub trocinami. Komory są wypełnione powietrzem, co poprawia ich izolacyjność termiczną. Pory zmniejszają jednak wytrzymałość mechaniczną powodując kruchość materiału. Jeden bloczek poryzowany wazy kilkanaście kilogramów, a mur musi być grubszy, y utrzymać taką samą masę stropu.

Murowanie ścian

Pustaki ceramiczne zaleca się przede wszystkim do murowania ścian składających się z dwóch lub trzech warstw, ponieważ takie rozwiązanie pozwala najlepiej wykorzystać ich właściwości izolacyjne. W systemie dwuwarstwowym powstaje ściana z pustaka połączona z warstwą ocieplenia nakładanego bezpośrednio na nią. Ściany dwuwarstwowe są trudniejsze i droższe w budowie od ścian jednowarstwowych, ale za to są też efektywniejsze i mniej podatne na błędy w sztuce budowlanej. Z kolei ściany trójwarstwowe, w których izolacja termiczna znajduje się pomiędzy warstwami z ceramiki – pustaków cegły elewacyjnej. Jest to układ najlepszy pod względem maksymalizacji właściwości technicznych.

Zobacz również