•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Przegląd zastosowań kostki brukowej w ogrodzie

Kostka brukowa jest jednym z tych materiałów, które niezmiennie cieszą się popularnością i nie wychodzą z mody. Jej znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowo szeroki wachlarz możliwości otwierających się przed nabywcami, nic więc dziwnego, że z kostką brukową mamy do czynienia również w ogrodzie.

Znakomicie sprawdza się jako element ścieżek, podjazdów oraz tarasów, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby wykorzystać ją do wykonania obwódek rabat. Jeśli jednak chcemy wykorzystać ją w sposób optymalny, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na jej temat i to nie tylko o jej wzorach i kolorystyce, ale i ocenie. Kostka brukowa jest rozwiązaniem uniwersalnym, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc również to, że jest ona wyjątkowo lubiana.

Ceny kostki brukowej

Jeśli chodzi o jej cenę, jest ona bez porównania niższa niż ta, jaka charakteryzuje kostki granitowe lub bazaltowe, a przecież mamy do czynienia nie tylko ze zbliżoną wytrzymałością, ale i z taką samą estetyką. Kostka brukowa w ogrodzie jest więc znakomitym rozwiązaniem przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na wysokiej jakości nawierzchni, a jednocześnie chcemy, aby cel ten został osiągnięty niższym kosztem.

Aranżacja ogroduKostka brukowa - zastosowanie w ogrodzie

Kostka brukowa wykonana jest z betonu, różne techniki jego obróbki sprawiają jednak, że materiał ten wygląda nie tylko estetycznie, ale i naturalnie. Ogród otwiera przed nami zróżnicowane możliwości aranżacyjne, możemy więc sięgać zarówno po prostokątną, jak i po kwadratową kostkę brukową, choć w sprzedaży dostępne są również rozwiązania okrągłe, faliste oraz takie, które mają kształt rombu.

 

Rodzaje kostki brukowej, wzory i kolorystyka

Ne ma też problemu z dobraniem odpowiedniej kolorystyki takiej kostki i ona jest bowiem wyjątkowo atrakcyjna i zróżnicowana.

Kostki czarne, szare i brązowe idą w parze z czerwonymi, rdzawymi, niebieskimi, żółtymi, a nawet białymi, nie ma więc takiej koncepcji klienta, która nie byłaby realizowana przez osoby zajmujące się produkcją tego materiału budowlanego. Oczywiście, przy projektowaniu elementów ozdobnych z kostki brukowej w ogrodzie, przyda się nam również naprawdę zdolny brukarz. Jeśli więc trafimy na osobę utalentowaną, nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem kostki do naszych wyobrażeń o ogrodzie.

Nietrudno się jednak domyślić, że atrakcyjna estetyka to nie wszystko. Wcale nie mniej istotna jest odporność kostki brukowej na uszkodzenia, w tym zarówno na wyszczerbienia i odbicia, jak i na różne sposoby jej używania. Po raz kolejny okazuje się jednak, że mamy do czynienia z rozwiązaniem na tyle elastycznym, że spełnienie przez nią tego rodzaju wymogów nie jest niczym trudnym. Różne rodzaje takiej kostki mają też zróżnicowane ceny.

Zobacz również