•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Termoizolacja

Przegląd najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych

Metody ocieplenia budynku

Jeszcze zanim przystąpimy do ocieplania budynku, powinniśmy zapoznać się z najpopularniejszymi obecnie metodami znajdującymi zastosowanie podczas termoizolacji. Pozwoli nam to na wybór tej najlepszej i niższe koszty związane nie tylko z montażem, ale i z późniejszym użytkowaniem nieruchomości.

Wełna mineralna

Wełna mineralna może być zarówno szklana, jak i skalna, w obu przypadkach mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniem, które charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną. To nie tylko rozwiązanie przepuszczalne, ale i sprężyste, które nie obawia się nie tylko ognia, ale i chemikaliów. Wełna jest też nieoceniona wówczas, gdy zależy nam na izolacji akustycznej. Najczęściej produkuje się z niej płyty o zróżnicowanych wymiarach. Już na etapie produkcji ma miejsce ich nasączanie specjalnym impregnatem, dzięki czemu charakteryzuje je większa odporność na wodę.

Można je sprzedawać w formie tradycyjnej, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby kupić je w postaci zrolowanej. Jeśli nie zależy nam na rozwiązaniu o dużej gęstości, możemy też zdecydować się na zakup mat. Te mają długość od dwóch do nawet osiemnastu metrów, a po rozwinięciu należy dać im nieco czasu, aby się rozprężyły. Innym ciekawym rozwiązaniem jest granulat – wełniane strzępki, które wcześniej zostały nasączone impregnatem. Sprzedaje się go w workach, a ich pojemność wynosi od 7,5 do nawet 20 kilogramów.

Materiały termoizolacyjne

Styropian

Jeśli wełna nie spełnia naszych oczekiwań, zawsze może nas zainteresować styropian, nie tylko lekki i mało nasiąkliwy, ale również dość sztywny. Styropian nie jest jednak wolny od wad, decydując się na jego zakup należy więc liczyć się z tym, że nie jest on odporny na wiele z popularnych rozpuszczalników organicznych przyczyniających się do jego topnienia i zanikaniu. Jeśli zależy nam na rozwiązaniu o większej izolacyjności termicznej, możemy zdecydować się na styropian grafitowy powstający dzięki dodaniu odpowiedniego granulatu. Najczęściej z jego udziałem produkuje się płyty, w grę wchodzą przy tym zarówno płyty zwykłe, jak i laminowane.

Polistyren ekstrudowany XPS

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest polistyren ekstrudowany XPS. Materiał ten odznacza się większą twardością niż miało to miejsce w przypadku styropianu oraz nieco lepszymi parametrami odnoszącymi się do ciepłochłonności. Nie można jednak zapominać o tym, że ma on również wyższą cenę, a do tego, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku styropianu, wcale nie jest odporny na wszystkie rozpuszczalniki organiczne obecne w masach hydroizolacyjnych i klejach. Zwykle produkuje się z niego płyty o szorstkiej lub wytłaczanej powierzchni w zależności od potrzeb kupującego.

Zobacz również