•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Poradnik budownictwa

Prezentacja najbardziej wydajnych instalacji grzewczych

Instalacje grzewcze

Jeśli liczymy na to, że już w trakcie eksploatacji budynku zużycie energii będzie możliwie jak najniższe, o odpowiedniej instalacji grzewczej powinniśmy pomyśleć już na etapie prowadzenia prac budowlanych. Taka instalacja musi spełniać określone wymogi, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że nie może mieć ona niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne, które nas otacza.

Jeśli mamy być z niej zadowoleni, powinna być zarówno oszczędna, jak i wydajna. Jednocześnie, nie może być uciążliwa dla domowników wymagając od nich nieustannego monitorowania jej pracy.

Nowoczesne systemy grzewcze: pompy ciepła

Przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania są, między innymi, pompy ciepła. W zależności od tego, z jakim ich rodzajem mamy do czynienia, energię możemy czerpać nie tylko z powietrza, ale również z gruntu oraz z wody. W czasie jej przetwarzania na ciepło nie musimy obawiać się wytwarzania dymu, a same pompy ciepła można wykorzystywać nie tylko chcąc ogrzewać dom, ale również podgrzewając ciepłą wodę użytkową. Oczywiście, musimy liczyć się z koniecznością zakupu odpowiedniego urządzenia, pompa ciepła wymaga przy tym odpowiedniej instalacji, która również powinna być wykonana z wyprzedzeniem. Podczas wyboru rozwiązania tego typu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie zapotrzebowanie na ciepło jest zgłaszane przez dom, w którym mieszkamy. Tu nie ma sensu zgadywać, o zdanie dobrze jest więc zapytać osobę odpowiadającą za projekt instalacji grzewczej. Najlepszym obecnie rozwiązaniem są urządzenia, które pozwalają na modulowanie mocą, a więc na jej dostosowywanie do aktualnych potrzeb użytkownika i jego otoczenia.

Projekt instalacji grzewczej

Nowoczesne systemy grzewcze: kotły kondensacyjne

Innym rozwiązaniem, którym powinniśmy się zainteresować, są kotły kondensacyjne. Te wykorzystują do swojego działania ciepło, które powstaje w procesie spalania gazu lub oleju, a także te, które jest zawarte w spalinach. Pociąga to za sobą szereg korzyści, choć bowiem możemy liczyć na taką samą ilość ciepła, zużywamy znacznie mniej paliwa niż ma to miejsce wówczas, gdy decydujemy się na wykorzystanie tradycyjnych kotłów. Kotły kondensacyjne mają i ten plus, że można je zamontować w niemal każdym miejscu znajdującym się w naszym domu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niezbędne do spalania powietrze jest pobierane z zewnątrz. Nie trzeba też wykonywać wysokich przewodów spalinowych, pobór powietrza i usuwanie spalin jest bowiem możliwe dzięki wbudowanemu w kotle wentylatorowi.

Nowoczesne systemy grzewcze: kolektory słoneczne

Oczywiście, nie jest to jedyny przykład rozwiązania, którym warto się zainteresować, a lista nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie wspomnieli o kolektorach słonecznych.

Zobacz również