•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Porotherm, silikaty, gazobeton? Jaki materiał wybrać do stawiania ścian?

Wykończenie ścian

Wybór materiałów dobrej jakości to gwarancja, że potem będzie można komfortowo użytkować budynek, dlatego szukając materiału na ściany warto nie kierować się modą, ale właściwościami tego co jest nam proponowane. Każdy materiał musi spełniać wymagania termiczne, wytrzymałościowe, akustyczne oraz izolacyjne. Jaki materiał wybrać i kiedy sprawdzi się on najlepiej?

Porotherm czyli ceramika

To jeden z najstarszych materiałów stosowanych w trakcie budowy, ma wysoką trwałość i jest odporny na czynniki atmosferyczne. Materiał ma właściwości izolacyjne, przy jednoczesnej wymianie powietrza. Najważniejsza cecha to wysoka odporność na ściskanie. Materiał tworzony z naturalnych surowców, ekologiczny i bezpieczny dla użytkownika. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na parametry poszczególnych materiałów. Cegła klinkierowa przykładowo jest odporna na wodę, ale ceramika poryzowana już nie i konieczne będzie także stosowanie innych form izolacyjnych.

Gazobeton i Ytong

Gazobeton (nazywany również betonem komórkowym) i bloczki Ytong (będące rodzajem gazobetonu) to rzeczywiście dobra alternatywa dla zwykłych domów z cegły. Materiał lekki, odporny na warunki atmosferyczne i co bardzo ważne nie jest palny, dlatego pojawia się na budowach bardzo często producenci gwarantują wysokie parametry termiczne i oddychanie betonu komórkowego.

Materiały do budowy ścian

Produkowany będzie w wielu wymiarach i gęstościach tworząc kompleksowy, łatwy w montażu system. Jego mankamentem będzie jednak to, że jest tam słaba wytrzymałość na ściskanie, parametrami informującymi będzie marka i klasa. Większość takich bloczków nie będzie się nadawać do konstrukcji ścian nośnych, mają one również słabą izolację akustyczną. Cenowo jednak są lepsze niż ceramika.

Silikaty – sztuczny piaskowiec

Silikaty to odpowiednik naturalnego piaskowca. Produkowane są z naturalnych składników, ekologiczne, przyjazne dla środowiska i mają bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie a także odpowiednią trwałość. Mają niskie wyniki w zakresie promieniotwórczości naturalnej. Mrozoodporne i dlatego będą dobrze radzić sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi a to sprawia, że są one odpowiednie do budowania ścian zewnętrznych, a dobra hydroregulacja sprawia, że można je stosować także wewnątrz budynku. Silikaty będą odporne na ogień i charakteryzuje je dobra izolacja przed hałasem. Będą także stosunkowo tanim rozwiązaniem. Wadą tego materiału będzie to, że jest stosunkowo ciężki, wymaga mocnych fundamentów. Doskonale sprawdza się jako budulec fragmentów ścian i nie wymaga dodatkowy wzmocnień.

Zobacz również