•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Narzędzia majsterkowicza

PISTOLETY DO KLEJENIA NA GORĄCO

Ze względu na estetyczny efekt końcowy często będzie lepiej kleić niż wkręcać. Jednak, gdy będziemy chcieli kleić na tradycyjny sposób to ten proces będzie zajmował dużo czasu nim klej dobrze zwiąże. Znacznie szybciej będzie można uzyskać sklejenie pod warunkiem, że użyje się kleju termotopliwego, który będzie dozowany z użyciem specjalnego pistoletu.

Jeśli chodzi o szybkie klejenie najlepiej będzie postawić na klej termotopliwy, który będzie szybko można aplikować z użyciem specjalnego pistoletu. Podgrzewany w pistolecie klej jest płynny i dzięki temu będzie go można łatwo nakładać, po ostygnięciu będzie wiązał. W sprzedaży mamy różne kleje, temperatura jego topnienia to 200 stopni, w ten sposób klej łatwo będzie można wypchnąć przez dyszę.

Jeśli jednak kupimy najtańszy na rynku pistolet prawdopodobnie okaże się, że moc grzewcza będzie zbyt mała. W ten sposób urządzenie musi się bardzo długo nagrzewać nim stanie się gotowe do pracy. Jeśli moc będzie mała nie da się kleić dużych elementów, ponieważ nie będzie odpowiednich porcji kleju nagrzanych stopniowo. By pistolet gwarantował odpowiednią wydajność musi mieć moc minimum 200 W.

Pistolet do kleju

Pistolety bezprzewodowe

Ze względu na komfort obsługi najbardziej praktyczne są bezprzewodowe pistolety, które gwarantują nieskrępowaną pracę. Jeśli klej ma odpowiednią temperaturę roboczą pistolet odkłada się do stacji roboczej, wtedy będzie włączać się podgrzewanie. Po kilku minut klej się topi i będzie miał temperaturę gotową do użycia. Pistolet powinien znajdować się w stacji dokującej również w momencie, gdy nie będziemy go używać. Warto wybrać taki pistolet, który ma specjalną funkcje mechanicznego przesuwania. To ważne, by nie trzeba było ciągle dociskać kleju kciukiem.

Zazwyczaj produkowane obecnie pistolety mają wkłady o średnicy 11 mm. Dostępne są one w różnych długościach oraz kolorach. Standardowy klej będzie mlecznobiały, ale są również propozycje brązowe, przeźroczyste i czarne. Wadą będzie to, że mają one małą odporność na wilgoć. Dlatego najczęściej nie będą się one sprawdzać w pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz.

Wiele pistoletów klejowych ma wymienne dysze, których można wymiennie używać. W zależności od producenta dysze są dostępne w zestawach, albo też jako akcesoria dodatkowe. Mamy także specjalne kleje niskotemperaturowe, które pozwalają kleić ozdoby, które są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę jak miedzy innymi baloniki czy styropian. Do takich pistoletów prowadzi się również produkcję kolorowych wkładów klejących.

Zobacz również