•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Materiały budowlane

Papy i gonty bitumiczne - charakterystyka

Zdecydowana większość producentów polecających papy oferuje swoim klientom rozwiązania termozgrzewalne. Ich przyklejenie nie jest trudne, konieczne jest jednak rozgrzanie spodniej warstwy bitumu, co staje się możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej nagrzewnicy.

Jak układać papę

Papy można jednak mocować do powierzchni dachu w sposób mechaniczny. Tu dostępne są nie tylko wkręty wyposażone w kołki, ale również specjalne gwoździe. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, że kolejne pasy papy muszą być łączone na zakład, a potem zgrzewane lub sklejane z wykorzystaniem lepiku, w ten sposób bowiem możemy zyskać dodatkowe uszczelnienie. Nieco rzadziej stosowanym sposobem montowania papu jest klejenie jej na lepik, choć możliwe jest też wykorzystanie innych klejów bitumicznych.

Wspomniana metoda jest jednak wykorzystywana stosunkowo rzadko i znajduje zastosowanie przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na naprawie starego pokrycia. Rynek pozwala nam dziś również na korzystanie z pap samoprzylepnych, a więc takich, które można mocować bez jakichkolwiek urządzeń, klejów lub innych łączników. Oczywiście, pokrycie z wykorzystaniem papy nie jest jedynym rozwiązaniem, na jakie powinniśmy się zdecydować.

Papy bitumiczne

Gonty bitumiczne

Nie mniej interesujące są dachówki bitumiczne znane też jako gonty i często określane jako pokrycie z papy w jego udoskonalonej formie. Wierzchnia budowa gontów niemal niczym nie różni się od tej, jaka charakteryzuje papy, na dachu jednak wspomniane rozwiązania prezentują się znacznie lepiej, co w dużej mierze jest zasługą ich atrakcyjnych kształtów. Najczęściej przybierają postać prostokątnych pasów o grubości sięgającej pół centymetra i około metra długości. Posiadają też nacięcia mające dość zróżnicowane wzory.

Ponieważ ich powierzchnia może być wykończona posypką mineralną o zróżnicowanej kolorystyce, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które mogą przypominać na dachach klasyczne dachówki wykonane z drewna albo łupek naturalny. Na pokrycie z gontów stawia się jednak nie tylko z uwagi na jego atrakcyjność wizualną. Wcale nie mniej istotne jest to, że charakteryzuje się lekkością, a co za tym idzie – nie stanowi poważniejszego obciążenia dla więźby dachowej. Można wykorzystywać je wykańczając nowe dachy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby za ich pośrednictwem prowadzić renowację starych pokryć dachowych. Pokrycie z wykorzystaniem gontów bitumicznych cieszy się popularnością także dlatego, że nie wymaga szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Zniszczone pasy można też łatwo zastępować nowymi rozwiązaniami.

Zobacz również