•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Panele wygłuszające z drewna - estetyka i cisza

Hałas to jeden z najbardziej negatywnych czynników mających wpływ na zdrowie i kondycję psychiczną ludzi oraz zwierząt. Najpiękniejsze mieszkanie w sąsiedztwie ćwiczącego na skrzypcach muzyka, imprezujących całą dobę studentów lub zapalonego majsterkowicza, bez wygłuszenia straci swój urok i funkcję azylu. Jak odizolować się od niepożądanych dźwięków?

Mieszkanie wolne od hałasu

Hałas kojarzy się przede wszystkim z dźwiękami o wysokim natężeniu, takimi jak dźwięki pracujących na chodniku młotów pneumatycznych czy przejeżdżających ulicą samochodów. Są to jednak również wszelkie inne niekorzystne odgłosy, docierające do zmysłu słuchu i traktowane przez umysł jako czynniki przeszkadzające. Może to być nieustanny rytm  basowej sekwencji, płynący od sąsiada, amatora muzyki techno lub regularne okrzyki kłócącej się pary. Wszelkie dźwięki zakłócające mir domowy i wpływające niekorzystnie na nastrój mieszkańców są uznawane za hałas.

Od niedawna zaczęto poważniej traktować problem hałasu w budynkach mieszkalnych. W 2018 roku wprowadzono tak zwaną normę pogłosową PN-B-02151-4:2015-06, zawierającą wskazówki oraz wytyczne dla wykonawców lub projektantów budowlanych. Regulują one limity pogłosowe i kwestie zrozumiałości mowy w pomieszczeniach. Dotyczy to raczej budynków nowych lub odrestaurowanych. Co w takim razie z hałasem w mieszkaniach już istniejących?

Drewniane panele akustyczne

Atrakcyjnym rozwiązaniem niwelującym hałas płynący z zewnątrz jest zamocowanie na ścianach mieszkania paneli wygłuszających EHØ. Charakteryzuje je nie tylko wysoka funkcjonalność jako dyfuzora i absorbera dźwięków, ale również estetyczne i oryginalne wzornictwo. Panele nie tylko izolują mieszkanie od akustycznych bodźców zewnętrznych, ale poprawiają również akustykę wewnątrz pomieszczenia, co ma korzystny wpływ na psychofizyczną kondycję zarówno ludzi, jak i towarzyszących im zwierząt.

Estetyczny design

Wygłuszające panele EHØ to estetyczny element wystroju wnętrz. Drewniane, trójwymiarowe płaskorzeźby pasują zarówno do klasycznych, jak i współcześnie aranżowanych miejsc. Inaczej niż w przypadku wielu rodzajów mat wygłuszających, można je umieścić podobnie jak obraz lub lustro, jedynie w pewnym określonym miejscu, aby spełniły swoją rolę.

Zrównoważony rozwój, ekologiczne motywy

Trójwymiarowe moduły o oryginalnym wzorze wykonywane są z dwóch rodzajów drewna: buku i dębu. Każdy z tych wariantów występuje w czterech opcjach kolorystycznych. Wygłuszające panele EHØ nie są impregnowane substancjami chemicznymi, które mogłyby szkodzić organizmom żywym. Przyjazna środowisku technologia produkcji paneli, opiera się na idei zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu firmie DeDe Furniture udało się uzyskać balans pomiędzy bardzo dobrą jakością drewnianych modułów a ich umiarkowaną ceną.

Łatwy montaż

Instalacja paneli akustycznych na ścianie lub suficie nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Opatentowany przez firmę DeDe Furniture autorski sposób montażu, oparty jest na systemie stalowych, odpowiednio ukształtowanych  profili. Specjalne wyżłobienia na przytwierdzonym do ścianie stalowym rusztowaniu, umożliwiają precyzyjne zamocowanie na nim drewnianych płyt. Zainstalowanie paneli wygłuszających, nie tylko wpływa korzystnie na akustykę pomieszczenia. Dzięki swojej nietypowej trójwymiarowej teksturze, stają się one również atrakcyjną i nieszablonową ozdobą.

Zobacz również