•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Materiały budowlane

Panele ścienne 3D - wyjątkowa dekoracja wnętrz

W ciągu kilku ostatnich lat ogromną popularność zyskały panele ścienne 3D. Stanowią one świetną alternatywę dla tapet, boazerii czy farb, które nie są w stanie wywołać tak unikalnego efektu wizualnego w naszym domu jak właśnie płyty 3D. Jaki rodzaj wybrać i jak je zamontować na ścianie, by na co dzień cieszyły nasze oko?

Panele 3D to trójwymiarowa konstrukcja, którą zamontować możemy zarówno na całej ścianie, jak i tylko na jej fragmencie. Dostępne są różne wzory i kształty, między innymi okrągłe, kwadratowe czy imitujące falę. Złożone z kilku elementów na ścianie, tworzą spójną taflę, dzięki której nasze wnętrze może zyskać zupełnie nowego, nowoczesnego charakteru.

Jaki model wybrać?

Jedne z najciekawszych paneli ściennych 3D to modele ażurowe. Charakteryzują się unikatowym designem. Często stosowane są jako ścianka działowa, zastępująca grubą ścianę, optycznie zmniejszająca przestrzeń. Panele ażurowe najczęściej wykonywane są z płyt MDF i pokrywane białym podkładem. Dostępne są w wersji surowej - do własnej aranżacji, ale również malowane.

Innym ciekawym przykładem są panele ścienne 3D z poliuretanu, które są dostępne na rynku w najróżniejszych formach. Wyróżniają się swą lekkością, trwałością i prostym montażem. Wykazują również silne właściwości wyciszające, dzięki czemu w naszym pomieszczeniu zredukują hałas dobiegający z ulicy. Dzięki lekkiej konstrukcji, można montować je również na suficie. Takie panele odporne są na wodę, dzięki czemu bez problemu stosować je można w kuchni czy łazience.

Kolejnym bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są drewniane panele ścienne 3D. Nie przypominają one niemodnej już boazerii, którą spotkać można było w mieszkaniu babci. Obecnie dostępne są bardzo nowoczesne modele wyróżniające się wyjątkowymi formami, często projektowane w surowym stylu. Często oferowane są w postaci drewnianych kostek, krążków czy plastrów miodu. Te, oferowane przez Eho Muteboards, dodatkowo stanowią rewelacyjną barierę przed hałasem, zapewniając nam błogi spokój w zaciszu domowym. Ponadto, charakteryzują się łatwym montażem.

Jak montować panele ścienne 3D?

Przede wszystkim powinniśmy dobrać odpowiednie modele do warunków panujących w pomieszczeniach. W salonie czy na korytarzu można zamontować praktycznie każdy rodzaj, począwszy od tapicerowanych, a na betonowych skończywszy. W łazience lub kuchni warto wybrać panele, które są odporne na wilgoć, dlatego najlepsze będą te gipsowe lub poliuretanowe.

Rozpoczynając montaż paneli, powinniśmy najpierw zaplanować ich układ na ścianie. Dzięki temu unikniemy późniejszego ich przycinania. Najlepiej więc pozaznaczać ołówkiem na ścianie miejsca, gdzie będziemy montować panele. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ściany. Musi być ona gładka, sucha i czysta. Panele można kłaść za pomocą kleju gipsowego i montażowego, który najlepiej równomiernie rozłożyć na wewnętrzną część panelu.

Panele ścienne 3D to rewelacyjne rozwiązanie, by gruntownie zmienić wystrój pomieszczenia. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało jego gustom i podkreśli oryginalną aranżację wnętrza.

Zobacz również