•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Termoizolacja

Ocieplenie ścian

Elementarz ocieplenia ścian

Ocieplenie ścian wykonuje się poprzez mocowanie na nich warstwowo układów ocieplenia. Każda warstwa systemu sprawdza się w układzie z określoną funkcją techniczną.

Poszczególne funkcje warstw

Klej to podstawowe połączenie płyt z podłożem.

Izolacja będzie zapewniać odpowiednią, wymaganą przepisami izolacyjność całej przegrody.

Klej stosowany do wykonania warstwy zbrojonej będzie służył do zatopienia siatki i tworzenia warstwy pod tyk elewacyjny.

Tynk elewacyjny to cienka warstwa wyprawy, która ma charakter ochronny oraz dekoracyjny, chroni przed uszkodzeniami.

Farba jest elementem opcjonalnym i stosowana wyłącznie do poprawienia estetyki prac.

Często pośród wykonawców i inwestorów pojawia się pytanie czy powinno się stosować łączniki mechaniczne a jeśli tak to w jakiej ilości.

Przepisy

Zgodnie z tym jakie mamy przepisy w kraju łączniki mechaniczne nie muszą być stosowane w przypadku budynków o wysokości 12 metrów przy założeniu, że istniejące podłoże będzie mocne i stabilne. Opisany sposób mocowania dotyczy takich układów, gdzie jest styropian bądź też ewentualnie wełna mineralna lamelowa.

Warstwy ściany zewnętrznej

Wełna fasadowa zwykła z uwagi na swój ciężar koniecznie musi być kołkowana i to niezależnie od grubości ani wysokości. W przypadku budynków powyżej 12 metrów kołkowanie jest już obowiązkowe niezależnie od tego jak gruba będzie warstwa i jaki materiał będzie stosowany. Takie zalecenie wynika z tego, że jest silne działanie wiatru.

Jakie są rodzaje kołków?

Łączniki do płyt termoizolacyjnych dzielić można w zależności od rodzaju materiału. Do styropianu wystarczy zastosować łącznik tworzywowy, w całości wykonany z tworzywa sztucznego. Do płyt z wełny mineralnej można stosować łączniki tworzywowe, ale ze stalowym trzpieniem. Oba rodzaje łączników są w dwóch wersjach.

Zasady doboru łączników

Jeśli chodzi o dobór łączników będzie on uzależniony od rodzaju materiału jaki będzie stanowić podłoże, rodzaju izolacji cieplnej oraz grubości wszystkich warstw ocieplenia jakie będą zastosowane.

Kołkowanie

Kołkowanie powinno się przeprowadzić po minimum 24 godzinach od tego jak zakończone było klejenie płyt izolacyjnych. Najpierw należy rozrysować sobie układ i rozmieszczenie wszystkich łączników jakie mają być zastosowane. Następnie w zaznaczonych miejscach wierci się otwory o głębokości nieco większej niż jest długość łącznika. Po przedmuchaniu otworów sprężonym powietrzem będzie można tam umieścić łącznik i wbić go albo wkręcić. Prawidłowo zrobiony łącznik ma formę talerzyka równą izolacji cieplnej.

Zobacz również