•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Domy energooszczędne

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi to sposób na to, by stare budynki były bardziej energooszczędne. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na domy z lat 80-tych i wcześniejsze, które nie spełniają nowoczesnych norm.

Według specjalistów ocieplanie domów, gdzie współczynnik U jest powyżej 1 będzie miało uzasadnienie w ekonomii. Koszty jakie poniesie się na stworzenie izolacji dość szybko będą mogły się nam zwrócić. W niektórych przypadkach jednak będzie trzeba sobie taką decyzję dobrze przemyśleć, ponieważ może się okazać, że finansowe nakłady będziemy mieli duże, a jednak oszczędności będą niewielkie.

Czy docieplenie ścian będzie się opłacać

Trudno jednoznacznie określić granicę opłacalności przy izolowaniu termicznym ścian. Wymierne efekty ekonomiczne przynieść może docieplenie przytulnego domu. Specjaliści zwracają uwagę na to, że wiele domów współczynnik U ma nadal na poziomie 1. W sezonie grzewczym będzie można doprowadzić do zdecydowanej oszczędności, gdy zbije się współczynnik od poziomu około 0,3. Wtedy będzie można ograniczyć koszt o 2/3. Biorąc to wszystko pod uwagę przyjąć można, że koszt inwestycji zwróci się po kilku latach. Jeśli jednak współczynnik U jest na 0,6 to dodatkowe ocieplenie na ścianach już nie ma sensu, ponieważ nie będzie miało racjonalnego uzasadnienia.

Nowoczesne materiały budowlane

Jaki materiał na docieplenie ścian zewnętrznych?

Do ocieplania ściany zewnętrznej używać można albo wełny mineralnej albo też styropianu. Materiały mają podobne właściwości termoizolacyjne i często wybór będzie uzależniony od preferencji inwestora. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre technologie wykonywania ociepleń będą przewidywać użycie wyłącznie wełny czy styropianu. Jeśli takie wyraźne wskazanie się pojawia to pod żadnym pozorem nie będzie można decydować się na zamienne stosowanie.

Zaletą stosowania wełny będzie jej elastyczność, dzięki temu dopasowuje się ją do miejsc, gdzie będzie układana, jest jednak mało odporna na działanie wilgoci. Natomiast styropian na wilgoć jest całkowicie odporny. Zamiast tego ma niższa paroprzepuszczalność. Szczególny gdy mury będą mało stabilne w zakresie wilgotności będzie to problem, ponieważ budynek nie będzie mógł tego elementu samodzielnie dopasowywać do warunków. Odmiany styropianu są różne i będzie trzeba je dopasować do miejsca zastosowania. Trzeba także pamiętać, że styropian jest takim materiałem, który to charakteryzuje się niską odpornością na działanie wysokich temperatur i szybko może ulegać całkowitemu zniszczeniu.

Zobacz również