•   Czwartek, 21 stycznia 2021
Termoizolacja

Ocieplenie budynków

Prace nad ociepleniem domu

Współcześnie już każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważne będzie ocieplanie budynków. Powodem będą między innymi oszczędności jakie płyną dzięki temu, że straty ciepła będą ograniczone. Zmniejszają się koszty ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Jeśli chcemy, by to ocieplenie dało odpowiednie skutki trzeba będzie wszystkie przegrody budowlane ocieplać.

W zależności od rodzaju stosowane są różne materiały, które mają także różną izolacyjność cieplną. Nie zawsze będzie wykorzystywać się styropian, nie zawsze sprawdzać się będzie również wełna mineralna. Wspominane ograniczenia mogą wynikać z technicznych właściwości materiałów.

EPS czyli styropian?

W naszym kraju nadal najchętniej stosowanym materiałem do izolacji będzie styropian a więc polistyren ekspandowany. Według szacunków około 70% prac termoizolacyjnych wykonuje się z użyciem tego materiału. O jego dużej popularności decyduje sporo czynników. Najważniejsze kwestie to niska cena, powszechna dostępność w handlu a także łatwość stosowania obróbki. Styropian stosowany przede wszystkim do ocieplania ścian zewnętrznych budynku, podłóg i płyt tarasowych. Z tego względu, że jest palny nie nadaje się do ocieplania stropów od strony sufitów oraz ocieplania połaci dachowych. Styropian jest łatwy w obróbce przez to mamy niższe koszty robocizny. Mniejsze koszty ocieplenia przy użyciu styropianu sprawiają, że nie wymaga on kołkowania.

Izolacyjność cieplna ścian

MW czyli wełna mineralna?

Wełna mineralna to materiał, który będzie już generował większe koszty i jednocześnie jego nałożenie jest trudniejsze. Trzeba jednak podkreślić, że niekiedy ten materiał jest wymagany. Przykładowo ściany budynków o konstrukcji szkieletowej, połacie dachowe, stropy drewniane, ścianki działowe z okładziną z płyt gipsowo kartonowych czy sufity podwieszane. Ten zakres zastosowania będzie związany z właściwościami technicznymi, odporność ogniwowa a także dobra izolacyjność akustyczna. Wełna ma przewagę nad styropianem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pożarowe, jest niepalna i dlatego właśnie na stropach będzie się bardzo dobrze sprawdzać. dodatkowo to materiał, który będzie w stanie lepiej tłumić dźwięki. W przypadku ocieplenia ścian zewnętrznych wymaga kotłów z trzpieniem stalowym, które są droższe niż te stosowane w przypadku styropianów.

Oba materiały mają swoje wady i zalety. Dobór powinien być zgodny z tym co zapisane zostało w projekcie budowlanym. Ewentualnie trzeba będzie przeprowadzić indywidualnie rozmowę i ocenić, który materiał w danym przypadku sprawdzać się będzie najlepiej.

Zobacz również