•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Termoizolacja

Ocieplanie za pomocą styropianu

Styropian jest szalenie popularny. To obecnie zdecydowanie najczęściej stosowany materiał izolacyjny w polskim budownictwie. O jego popularności decydują dobre parametry cieplne oraz wygodny montaż. Jest to też materiał dostępny w przystępnej cenie.

Wszystkie rodzaje styropianu są bardzo lekkie, ponieważ jest to materiał komórkowy, w którym ponad 90% to zawsze powietrze zamknięte w specjalnych pęcherzykach. Jego gęstość objętościowa jest mała lub bardzo mała. Każdy metr sześcienny produktu to nawet 6 miliardów pojedynczych komórek. Produkty wykorzystywane obecnie na budowach mają najczęściej postać płyt, których gęstość to 12-40kg/m3. Większa gęstość styropianu oznacza wyższe właściwości izolacyjne i większą wytrzymałość produktu. Płyty można kupić w bardzo różnych rozmiarach. Najpopularniejsze są wersje 100x50 oraz 120x60cm. Ogromne znaczenie praktyczne ma grubość poszczególnych płyt. W praktyce najczęściej stosuje się płyty o grubości od 2 do 20cm. Wszystkie wymiary styropianu mogą zostać dostosowane na życzenie klienta.

Tworzenie izolacji ze styropianu jest bardzo proste. Płyty przycina się wykorzystując zwykłe piły o drobnych zębach. Opiłki styropiany nie zagrażają zdrowiu i praca z nim nie wymaga żadnych specjalistycznych środków ochronnych. W praktyce nie są wymagane nawet rękawice.

Materiały izolacyjne

Styropian jest ceniony głównie za względu na stosunkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, który w typowych produktach kształtuje się na poziomie od 0,030 do 0,040 W/mK. 9cm izolacji styropianowej równie skutecznie chroni przed ucieczka ciepła co mur betonowy o grubości 38cm. Oznacza to szybką amortyzację inwestycji. Koszt izolacji styropianowych jest niewielki, a redukcja kosztów ogrzewania wynosi kilkadziesiąt procent, dzięki czemu całość inwestycji zwraca się już po kilku latach. Co więcej, dobrze izolowany budynek oferuje lepszy mikroklimat w pomieszczeniach. Skutecznie ułożony styropian eliminuje mostki ciepła, które prowadzą do pojawiania się wilgoci na ścianach, co z kolei jest pożywką dla grzybów.

Istnieje wiele odmian szczegółowych styropianu dostosowanych do różnych zastosowań. Za ich pomocą można wykonywać ocieplenia elewacji, izolacje termiczne powierzchni bezpośrednio nad ziemią oraz w konstrukcjach wielowarstwowych, a także można wykonywać nimi izolacje sufitów i podłóg w budownictwie wielokondygnacyjnym.

Płyty styropianowe zazwyczaj dostępne są bez żadnych dodatków, co najwyżej z frezowaniem wpust-wypust ułatwiającym montaż. Możliwe jest jednak także stosowanie różnych okładzin i powłok.

Zobacz również