•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Ocieplanie budynku

Nowoczesna izolacja termiczna

Nie ma dla nas lepszego schronienia niż nasz własny, ciepły dom. Jeśli doskwiera nam zimno trzeba będzie zainteresować się tematem ocieplania ścian. Jak się powinniśmy do tego przygotować. Jakie materiały oraz narzędzia wybrać?

Styropian czy wełna mineralna?

Najbardziej popularne materiały jakie obecnie są wykorzystywane to styropian oraz wełna mineralna. Jaki będzie lepszy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zaletą wełny będzie odporność na ogień i to, że dobrze chroni przed hałasem. Jeśli bierzemy pod uwagę cenę to lepiej będzie wypadać styropian. Ważne, by przy wyborze zwracać uwagę na parametry. Najważniejszy jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im niższy będzie współczynnik przewodzenia tym ochrona będzie lepsza. W czasie zakupu materiałów termoizolacyjnych sprawdzamy czy posiadają one stosowne atesty.

Ocieplenie styropianem

W trakcie ocieplania ścian pojawia się pytanie o grubość izolacji. Aby ocieplanie miało sens trzeba stosować minimum 10-15 cm wełny mineralnej albo styropianu. Warunkiem tego, by dom był uznawany za energooszczędny będzie prawidłowe zastosowanie materiałów izolacyjnych we wszystkich zalecanych miejscach. Warto wydawać nieco więcej na materiały i mieć niższe rachunki za ogrzewanie niż odwrotnie. Zdecydowanie korzystniej jest ocieplać zewnętrzne strony ścian domu. W przypadku zabytkowych budynków, gdy mamy wyjątkową, unikalną elewacje wtedy stosuje się wewnętrzne ocieplanie.

 

Ocieplanie ścian krok po kroku

Pierwsza czynność w czasie ocieplania ścina to odpowiednie przygotowanie podłoża. Trzeba się upewnić, że ściany pozbawione są kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń, które będą zmniejszać przyczepność zaprawy klejowej. Istotne będzie kontrolowanie stanu ścian. Trzeba usuwać wszelkie nierówności, wyrwy, należy dokonać korekty zaprawą wyrównującą. Przed przystąpieniem do przyklejania termoizolacji specjaliści proponują nam stosowanie środków gruntujących. Trzeba także zaopatrzyć się w listwę cokołową. Jeśli materiał ma się dobrze trzymać należy mieć odpowiednią zaprawę klejącą. Do wymieszania jej z wodą najlepiej używać specjalnej wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem. Pamiętajmy, że przygotowana zaprawa będzie nadawać się do używania wyłącznie przez 2-3 godziny

Ciepło murowane

Ocieplenie domu będzie wymagać podejmowania wielu różnych decyzji. Musimy zastanowić się jaka ma być warstwa izolacyjna. Jakich używać materiałów, tak by rzeczywiście osiągnąć zadowalające efekty. Jest to również inwestycja na lata, dlatego wydaje się, że przeznaczenia na nią nieco większych środków będzie sensownym posunięciem.

Zobacz również