•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Ochrona warstwy termoizolacji

Ochrona termoizolacyjna

Pod kątem funkcjonalnym oraz technicznym tynk ma chronić termoizolację i warstwę zbrojną przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz, zmienne temperatury. Oprócz wspominanej funkcji ochronnej będzie to również charakter dekoracyjny. Jeśli chodzi o układy ociepleniowe stosuje się tynki cienkowarstwowe.

W zależności do tego jaki będzie rodzaj spoiwa tynki mogą być w formie suchej mieszanki przeznaczone do stosowania z wodą albo też już jako gotowa masa.

Rodzaje tynków

Tynki ze względu na obecność wapna mogą być w jakieś mierze również barwione. Uzyskiwać będzie można jasne, pastelowe wybarwienie. Jeśli chcemy uzyskać intensywny kolor będzie trzeba takie tynki również dodatkowo malować farbami silikatowymi. Tynki mineralne są dostępne w formie suchej mieszanki, która będzie pakowana w worki Przed użyciem trzeba je mieszać z wodą w odpowiedniej propozycji określonej przez producenta.

Tynki dyspersyjne są produkowane na bazie wodnej żywicy syntetycznej, najczęściej akrylowej oraz silikonowej, czasami także jako mieszanka spoiw. Produkowane w postaci gotowych do użycia mas. Sprzedawane w wiadrach o różnej pojemności. Tynki akrylowe oraz silikonowe w największym stopniu podają się możliwości barwienia w masie, ponieważ żywica syntetyczna jest stosowana jako najbardziej neutralny rodzaj spoiwa. Trzeba jednak powiedzieć o minusach a mianowicie o przyciąganiu zanieczyszczeń i szybkim brudzeniu powierzchni a także podatności na skażenie biologiczne powierzchni.

Układ ociepleniowy

Zarówno jak chodzi o tynku mineralne jak i dyspersyjne ważną cechą będzie możliwość uzyskania wyprawy tynkarskiej dekoracyjnej, fakturowanej powierzchni. Taki efekt będzie można uzyskać, jeśli odpowiednio zestawi się granulację kruszywa w tynku. Na rynku są dostępne tynku, które pozwalają uzyskać fakturę nakrapianą tak zwaną kaszę oraz drapaną określoną kornikiem.

Jak wybrać tynk na ocieplenie?

Podstawowe kryterium, jeśli chodzi o dobór tynku to oczywiście rodzaj stosowanego materiału do izolacji cieplnej. Jeśli chodzi o układy ociepleniowe z użyciem płyt styropianowych czy XPS to z powodzeniem można zastosować tynki mineralne oraz dyspersyjne. Ważne jedynie, by stosować tynki z całym układem ocieplenia od jednego producenta, wtedy uda się stworzyć jeden kompletny system ociepleń. W przypadku gdy będziemy mieli wełnę mineralną nie stosuje się tynków akrylowych, które z uwagi na mniejsza paroprzepuszczalność i wysoką zawartość składników organicznych będą należeć do materiałów palnych, dlatego do wełny się nie nadają.

Zobacz również