•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

O dociepleniu ścian zewnętrznych metodą lekką – mokrą

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Tynki to bardzo ważny element metody BSO, a od ich dobrego dobrania i wykonania będzie zależeć efektywność termoizolacji jaka będzie wykonywana. Dzieli się je na grubo oraz cienkowarstwowe, o tym, którego trzeba używać będzie zawsze decydować stan podłoża oraz struktura.

Tradycyjne tynku można nakładać na ściany z cegły, pustaków czy ceramiki poryzowanej. Ten rodzaj elewacji jest przydatny wtedy, gdy elementy ścienne nie będą zbyt równe. Tynkami grubowarstwowymi będzie się przygotowywać elementy na placu budowy. Dawniej poszczególne składniki łączone były łączone w jedną masę na miejscu budowy, teraz od razu można kupić gotową mieszankę. Oprócz składników już wymienionych pojawiają się także dodatki, które udoskonalają urabialność zaprawy i poprawiają szybkość je schnięcia. Nakładanie tynku może być ręczne pacą albo mechaniczne agregatem. Prace składają się z trzech etapów a więc obrzutka, narzutka i dekoracja. Pierwsze dwie warstwy są ważne, gdy chodzi o tynki z budowy. Jeśli chodzi o agregat można kłaść tylko jeden tynk podkładowy.

Tynk kładziony będzie z wykorzystywaniem pasów kierunkowych albo też listew tynkarskich. Pierwsze z tych rozwiązań będzie polegać na narzuceni odcinków zaprawy w odległościach mniej więcej 1,5 metra. Po stwardnieniu jest to odnośnik dla łatwy wyrównującej narzut. Listwy tynkarskie realizuje się z cienkiej blachy i będą one mocowane do ściany z użyciem niewielkiej ilości zaprawy wiążącej. Następnie po nałożeniu obrzutu prowadzi się po nich łatę ściągającą nadmiar zaprawy. Jeśli będzie nam zależeć na czasie to lepiej stosować w czasie wyrównania narzutu listwy tynkarskie, ten sposób jest szybszy niż pasy.

Wykonanie izolacji ścian

Dekoracyjną część tynku będzie można wykonywać po około dobie o tego jak tynk będzie zatarty. Wykończenie gładkie powstanie jeśli będzie stosowana gładź cementowa, jeśli chcemy mieć specjalną fakturę to można myśleć o innych formach nakładania jakie obecnie są dostępne. Fakturę elewacji można także wykonywać stosując specjalne rodzaje pac czy też wałków. Warto pamiętać, że tynki, które mają głęboką fakturę są bardziej podatne na pojawienie się zanieczyszczeń niż tynki gładkie.

Kolor można uzyskać w dwóch sposobach. Pierwszy to barwienie masy tynkarskiej przy użyciu pigmentów i kruszyw, a drugi to będzie farba elewacyjna. Stosując te ostatnie trzeba będzie koniecznie sprawdzać jak szybko po nałożeniu tynku będzie można je stosować. Grubość tynków może być różna w granicach między 2 a 8 mm. Taka warstwa będzie bardzo trwała i szczególnie odporna na uszkodzenia.

Zobacz również