•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Najpopularniejsze materiały ociepleniowe

Ocieplenie budynku to dzisiaj konieczność wynikająca z przepisów prawa, ale brak ocieplenia byłby po prostu też bardzo niemądry. Ocieplenie budynku zmniejsza straty ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Skuteczny system ocieplenia wymaga zadbania o wszystkie przegrody budowlane, czyli o ściany zewnętrzne, stropy, stropodachy i połaci dachowe.

Stosować do tego można różne materiały o różnej izolacyjności cieplnej. Najpopularniejszymi materiałami w tym celu są styropian oraz wełna mineralna, ale trzeba wiedzieć, że nie zawsze można dowolnie wybierać materiał. Oba materiały mają określone właściwości i co za tym idzie, określone ograniczenia, a znaczenie mają tutaj też przepisy prawne.

Styropian

Styropian to najpopularniejszy w naszym kraju materiał ociepleniowy. Poliester ekspandowany pojawia się w około 70% wszystkich obecnie realizowanych inwestycji. Głównym czynnikiem powodującym popularność styropianu jest oczywiście jego stosunkowo niska cena połączona z zadowalającymi właściwościami izolacyjnymi. Jest łatwo dostępny w handlu, łatwo się go obrabia i ogólnie jest to wygodny do stosowania materiał. Wykorzystuje się go przede wszystkim na ścianach zewnętrznych, podłogach na gruncie, płytach tarasowych oraz na stropach i stropodachach. Jest to materiał palny, więc nie można nim ocieplać stropów od strony sufitów oraz nie nadaje się do ocieplania połaci dachowych. Wielką zaletą styropianu są jego niskie koszty kołkowania w wyższych budynkach oraz możliwość całkowitej rezygnacji z kołkowania w niższych.

Materiały ociepleniowe

Wełna mineralna

Wełna skalna lub szklana, jak często określa się wełnę mineralną, to materiał wyraźnie droższy i przysparzający trudności w praktycznym zastosowaniu, co zmniejsza jego popularność. Czasami nie ma możliwości wykonania ocieplenia z wykorzystaniem innych materiałów, na przykład kiedy budowana jest konstrukcja szkieletowa, połacie dachowe czy stropy drewniane. Związane jest to przede wszystkim z ognioodpornością wełny mineralnej, ale też z jej dobrą izolacja akustyczną. Stosowanie wełny mineralnej jest utrudnione, ponieważ jest trudna w obróbce, a do tego jej układanie wymaga stosowania kołków z trzpieniem stalowym, więc nie tylko jest droższa, ale i koszty jej układania są wyższe.

Która opcja jest lepsza?

Zazwyczaj tam gdzie można, stosuje się styropian, a w reszcie miejsc wykorzystuje się wełnę, ponieważ przepisy nas do tego zmuszają. W praktyce wełna wykorzystywane jest często w sytuacjach, kiedy zależy nam na skutecznym tłumieniu hałasów.

Zobacz również