•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Materiały termoizolacyjne w pigułce część II

Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne

Zwykłe płyty styropianu mają wielkość 50x100 cm albo też 60x120 cm i grubość między 1-25 cm. Stosowane w budownictwie płyty mają gęstość pomiędzy 12 a 30 kg na metr sześcienny. Im mniejsza tym wyrób będzie bardziej miękki.

Miękkie płyty to dobra izolacja w ścianach trójwarstwowych, stropodachach wentylowanych, stropach drewnianych czy w metodzie lekkiej suchej, a więc wszędzie tam, gdzie będzie chroniony przez inne warstwy, które będą miały wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia. Najczęściej stosuje się płyty wypośrodkowane o wadze mniej więcej 20 kg na metr sześcienny. Najtwardsze płyty wybieramy do tarasów i podłóg w garażach.

Płyty ryflowane – jedna z powierzchni będzie gładka, druga jest profilowana w rowki. Płyty takie są stosowane do ocieplania ścian metodą lekką mokrą a także do izolacji ścian piwnicznych, fundamentowych oraz dachów odwróconych i tarasów. Płyty elastyczne stosowane jako izolacja akustyczna w konstrukcjach podłóg pływających przygotowywane z różną grubością. Płyty wodoodporne mają mniejszą nasiąkliwość niż standardowe używane w miejscach, gdzie jest stały kontakt z wodą. Płyty z warstwą papy mają na jednej płaszczyźnie papę asfaltową, która wychodzi poza styropian i dlatego można wykonać szczelne zakłady. Płyty takie używa się do dachów płaskich.

Polistyren ekstrudowany

Powstaje z takiego samego surowca co styropian, ale przez inny proces produkcyjny. Wyroby są dzięki temu twarde, nienasiąkliwe i dobrze izolując termicznie. Płyty w szerokości 60 cm i długości 120-125 cm. Grubość jest między 2 a 18 cm. Krawędzie mogą występować jako gładkie czy frezowane. Stosowane są w izolowaniu piwnic, podłóg, dachów płaskich oraz tarasów.

Co wybrać do termoizolacji

Pianka poliuretanowa

Charakteryzuje się właściwościami lepszymi niż styropian, ma dobrą izolacyjność termiczną oraz akustyczną, odporność na działanie wysokiej temperatury. Będzie mało nasiąkliwa, nie przepuszcza pary wodnej i będzie odporna na działanie chemikaliów również rozcieńczonych kwasów, olejów, smarów czy rozpuszczalników organicznych. Na wysokość współczynnika przewodzenia ciepła wpływać będzie gęstość oraz stopień ściśnięcia pianki. Z pianki przygotowywane są płyty albo też aplikowana jest ona poprzez natrysk. Krawędzie mogą być tutaj profilowane co ułatwia nam zdecydowanie szczególne układanie materiały. Można w przypadku płyt spotkać się z takimi, które są dodatkowo pokryte fizeliną albo folią aluminiową.

Włókna celulozy

To materiał, który ma podobną efektywność jak wełna mineralna. Stosowanie jest jednak bardziej ograniczone, włókna bowiem skutecznie absorbują i oddają wodę z otoczenia, dzięki temu podczas ocieplania nie będzie konieczne stosowanie paroizolacji. Warunek jest jeden materiał musi być wentylowany.

Zobacz również