•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Materiały termoizolacyjne w pigułce część I

Skuteczne ocieplenie ścian

Materiały termoizolacyjne są coraz ważniejsze w budownictwie, odgrywają bardzo ważną rolę. Między innymi dzieje się tak, dlatego że są najcieplejsze a zatem najbardziej energooszczędne domy są takie, których ściany są stosownie ocieplone. Izolacje są jednak używane również w innych miejscach budynku. Popularność poszczególnych materiałów jest zróżnicowana.

Wełna

To materiał o szerokim zastosowaniu. Oprócz tego, że będzie ocieplać jest także skuteczną izolacją akustyczną, ponieważ tłumi dźwięki powietrzne oraz uderzeniowe oraz ma działanie ogniochronne a także paroprzepuszczalne. Pod używaną nazwą znajdują się dwa produkty, wełna skalna oraz szklana. Pierwsza tworzona z bazaltu, druga z piasku kwarcowego albo szkła z recyklingu.

Wełna mineralna w postaci płyt, mat i granulatów. W niektórych wyrobach uwięzione między włóknami powietrze jest bardzo dużą częścią objętości i to właśnie gwarantuje odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Wyroby z wełny są sprężyste, elastyczne i dzięki temu łatwo będą układać izolację, będą szczególnie szczelne. Ma to znaczenie przy ocieplaniu połaci dachowych, stropów belkowych czy konstrukcji drewnianych oraz stalowych. Oczywiście także wełna mineralna ma swoje wady.

Domy energooszczędne

Najistotniejsze będzie to, że jest nasiąkliwa. Materiał trzeba więc chronić przed wodą, gdyż zawilgocony będzie tracił właściwości. Jeśli chcemy ją chronić przed wilgocią konieczne staje się stosowane specjalnych rozwiązań w postaci folii paroszczelnej. Folia wiatroizolacyjna będzie ograniczać migrowanie znajdującego się w warstwie wełny powietrza. Ruch oznaczać będzie utratę właściwości termoizolacyjnych.

Wełnę stosuje się do ocieplania ścian powyżej poziomu terenu, stropów oraz połaci dachowych. Osoby układające wełnę powinny to robić w rękawiczkach, maskach i ochronnych okularach.

Styropian

Jego prawidłowa nazwa to polistyren ekspandowany, który przewyższa popularnością wełnę mineralna z powodu tego, że jest zdecydowanie tańszy. Jego techniczne parametry są także bardzo dobre. Dzięki procesowi produkcyjnemu, który polega na spienianiu powierzchnia w 98% składa się z powietrza. To daje bardzo dobry współczynnik ciepła. Styropian ma również małą nasiąkliwość i dlatego może być dobrym wyborem na te części budynku, gdzie pojawia się problem z wilgocią. Styropian jest proponowany w płytach oraz w granulacie. To taka propozycja, która sprawdza się dobrze w wielu miejscach i w Polsce jest szczególnie popularna. Trzeba jednak pamiętać, że styropian jest mało odporny na działanie związków chemicznych.

Zobacz również