•   Wtorek, 1 grudnia 2020
Materiały budowlane

Który beton komórkowy kupić?

Wybór elementów z betonu komórkowego dla swojego domu nie jest specjalnie skomplikowany, ale trzeba mieć w tym temacie podstawowe rozeznanie. Najczęściej stawia się w przypadku domów jednorodzinnych na autoklawizowany beton komórkowych utwardzany odą przy ciśnieniu 1,1-1,3 MPa i temperaturze 180-190 stopni Celsjusza.

Bloczki składają się z kruszywa (piasek i popioły), spoiwa (wapno i cement) i spulchniacza (zwykle pasta aluminiowa). Najczęściej wybierana jest wersja betonu, w której kruszywo to mieszanka piasku i popiołu. Wtedy beto na kolor szary.

Kwestie zdrowotne

Jednym z mitów na temat betonu komórkowego jest to, że jest to materiał radioaktywny. Związane jest to z zawartymi w nim popiołami. Okazuje się, że faktycznie promieniotwórczość występuje, ale jest niższa od na przykład silikatów i wychodzi na to, że beton komórkowy to jeden z najmniej promieniotwórczych materiałów budowlanych. Co więcej, taki beton to materiał w pełni naturalny, nie ma w nim toksyn i nie wydziela żadnych substancji, które mogłyby człowieka zaszkodzić. Jego struktura jest za to szkodliwa dla grzybów i bakterii, co jest dla nas korzystne.

Zalety betonu komórkowego

Podstawowe parametry

Beton komórkowy może mieć różne właściwości. Na początek warto zwracać uwagę na dokładność producenta. Im bardziej zbliżone do ideału bloczki, tym szybciej się z nimi pracuje. Inne ważne czynniki to:

I. Gęstość objętościowa – informuje nas o tym, ile w betonie jest betonu, a ile jest komórek powietrza. Im wyższa gęstość, tym wytrzymalsze elementy, ale zarazem są one wtedy cięższe i mają gorsze właściwości pod względem termoizolacji. Na ściany z 1 warstwy powinno się wybierać beton klasy 400, a na ściany z 2-3 warstw, beton klasy 600.

II. Wytrzymałość na ściskanie – zależna od gęstości objętościowej wytrzymałość na nacisk (nośność).

III. Izolacyjność termiczna – kolejny czynnik odnoszący się do gęstości objętościowej. Współczynnik przewodzenia ciepła a betonu komórkowego wynosi od 0,075 W/(mK) - dla gęstości 350 kg/m3 - do 0,25 W/(mK) - dla gęstości 700 kg/m3.

Bloczki i inne

Typowy sposób kupowania betonu komórkowego to bloczki posiadające specjalne łączenia umożliwiające układanie ich na pióro i wypust. Bloczki mają standardowe rozmiary i pozwalają się łatwo obrabiać. Nie ma problemu nawet z rzeźbieniem w bloczkach i tworzeniem z nich bardzo skomplikowanych kształtów. Bloczki nie są jednak jedyną postacią betonu komórkowego. Można też dostać gotowe nadproża i kształtki do ich wykonania. Istnieją elementy stropowe czy bloczki ocieplenia wieńców.

Zobacz również