•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Termoizolacja

Którego producenta styropianu wybrać?

Na polskim rynku na pewno nie ma problemu ze znalezieniem producenta styropianu. Firm oferujących nam swoje produkty jest ponad 200. Związane jest to w dużej mierze z faktem, iż styropian jest bardzo tani w przeliczeniu na swoją objętość, przez co jego transport na większe odległości jest wyjątkowo nieefektywny.

Ma to wszystko niestety niewiele wspólnego z konkurencją pomiędzy podmiotami, przez co nie każdy producent styropianu jest firmą, której warto zaufać. W rzeczywistości dostępnością styropianu nie musimy się martwić, ponieważ jest to zadanie samych producentów. W praktyce najprawdopodobniej udamy się po prostu do marketu budowlanego, gdzie znajdzie się kilka opcji czekających na nas. Tam, obok siebie na półce, będą pojawiały się produkty wykonywane po kosztach, które będą nas przyciągały swoimi atrakcyjnymi cenami.

Zaraz obok znajdą się jednak też produkty wyraźnie droższe, których cena jest wyższa w wyniku nieustannych działań producenta w kierunku poprawy jakości towaru. Warto jest zawsze kierować się nie tylko samą ceną, ale i renomą producenta, opiniami o nim na rynku. Nie jest bowiem po prostu tak, że drożej z miejsca mu się znaczyć lepiej. Styropian posiada wiele parametrów, które mogą być dla nas bardziej lub mniej ważne. Jeśli wybierzemy opcję nieodpowiednią dla nas, prawdopodobnie zaoszczędzone pieniądze już pierwszej zimy zostaną zmarnowane na koszty ogrzewania budynku. Na opakowaniach pojawiają się zawsze informacje o produkcie i jego parametrach, ale ich wiarygodność czasami pozostawia sporo do życzenia.

Parametry dobrego styropianu

Przed wyborem producenta i styropianu sprawdźmy:

Zanim zdecydujemy się na konkretnego producenta styropianu, powinniśmy sprawdzić, czy posiada wszystkie atesty. Jeśli one są, mamy niemal pewność, że podane na opakowaniu parametry będą prawdziwe. Bardzo ważne jest samodzielne sprawdzenie wagi styropianu. W ten sposób określimy jego gęstość, a ten czynnik jest najważniejszy dla ustalania realnych parametrów styropianu. Właściwości techniczne na opakowaniu są podawane właśnie w stosunku do określonej gęstości.

Trzeba też wykonać typowe badanie organoleptyczne, czyli sprawdzić, czy styropian się nie kruszy i czy jego perełki są odpowiednio razem sprasowane. Na styropianie powinien znajdować się także znaczek CE oznaczający zgodność normą techniczną. Jeśli producent należy do "Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu" i uczestniczy w programie "Gwarantowany Styropian", jest to dla niego najlepsza rekomendacja, ponieważ członkowie tego programu regularnie sprawdzają się nawzajem pod względem jakości.

Zobacz również