•   Niedziela, 17 stycznia 2021
Poradnik budownictwa

Kostka brukowa wokół domu i w ogrodzie

Kostka bruka to stosunkowo niedrogi, praktyczny i wytrzymały materiał, który bardzo dobrze się sprawdza i daje naprawdę wiele możliwości. Kostka bruka sprawdza się przed domem, jako ścieżka w ogrodzie czy wjazd do garażu daje nam naprawdę wiele możliwości i pasować będzie do różnych aranżacji. Funkcjonalna i co ciekawe daje nam sporo różnych rozwiązań.

Wybór kostki brukowej

W zależności od przeznaczenia nawierzchni, na której kostka będzie położona wybiera się różnej elementy grubości, a co za tym idzie i wytrzymałości. Inna kostka będzie więc dobra w przypadku podjazdu do garażu inna zaś w ogrodzie. Dla zbudowania ścieżki w przydomowym ogrodzie lub na przykład chodnika prowadzącego do domu wystarczy kostka 4 cm. Jeśli chodzi o inną kwestię to na parkingu będzie można stosować kostkę 6-7 cm, zaś do przemysłowego zastosowania wybieramy nawet 10 cm.

Układanie kostki brukowej

Przygotowanie nawierzchni do układania kostki będzie zależy od rodzaju gruntu, na którym będzie ona położona. Generalnie im bardziej będzie wilgotne podłoże tym grubsza podbudowa będzie nam potrzebna. W przypadku przydomowych podjazdów czy ogrodowych chodników niewielkim przewidywaniem obciążeniu postawić można na 20 cm. Podbudowę można opcjonalnie wykonać grubszą warstwą żwiru a także cienką warstwą piasku. Cała nawierzchnia powinna mieć około 3% spadku, by w przypadku opadów mieć odpowiedni odpływ wody.

Jak układać kostkę brukową

Aranżacje z kostki brukowej

Kostka brukowa dostępna jest w wielu szerokich kolorach i wzorach, dlatego pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji. Dzięki skomponowaniu barw, kształt można uzyskać rzeczywiście atrakcyjne, praktyczne i ozdobne rozwiązania przy domu i w ogrodzie.

Kostka brukowa i różne wzory tworzone dzięki układowi odpowiedniemu będą estetyczne oraz funkcjonalne. Zbudowane z kostki linie, łuki czy okręgi mogą być takimi elementami, które będą nam organizować przestrzeń przed domem albo też w ogrodzie. wyznacza się także strefy o różnym charakterze. Ponadto wprowadzenie więcej niż jednego koloru dodatkowo będzie w stanie urozmaicić jednolitość w przypadku dużych powierzchni brukowych. Kostka brukowa świetnie będzie komponować z zielenią, drewnem i cegłą. Można ją stosować w nowoczesnych formach estetycznych jak i w momencie, gdy postawimy na klasykę, sprawdzi się także w przypadku stylu retro.

Stosowanie kostki brukowej

Zastosowanie kostki brukowej jest częste, ponieważ to materiał stosunkowo tani a jednocześnie uniwersalny i daje nam odpowiednie, zadowalające efekty, jeśli chodzi o funkcjonalność oraz estetykę. Wykonywana z betonu, dlatego będzie odpowiednio wytrzymała co również powinno mieć dla nas znaczenie.

Zobacz również